Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Referate categorii

DE ACTIVITATE GRUPA: Mare-pregatitoare Din lumea celor care nu cuvanta

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 6.12.

EDUCATOARE:

GRUPA: Mare-pregatitoare

TEMA ANUALA DE STUDIU: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

SUBTEMA :”Din lumea celor care nu cuvanta”

TEMA ACTIVITATII: “Gandacelul”

TIPUL ACTIVITATII: predare-invatare; formare de priceperi si deprinderi;

DOMENII EXPERIENTIALE: DLC + DEC

MIJLOACE DE REALIZARE: Activitate integrata

-lectura educatoarei

-desen

SCOPUL:

Informativ:- imbogatirea si actualizarea vocabularului copiilor cu



cuvinte noi

Formativ:- formarea capacitatii de a audia in liniste o poveste, de a

demonstra ca au inteles continutul acesteia

-consolidarea deprinderii de a se exprima corect in propozitii

formuland intrebari si raspunsuri

Educativ:-educarea sentimentului de dragoste fata de necuvantatoare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive si de limaj:

sa urmareasca cu atentie povestea

-sa raspunda corect intrebarilor adresate

-sa adreseze colegilor intrebari cu privire la continutul textului

-sa se exprime in propozitii corecte din punct de vedere gramatical

-sa inteleaga mesajul textului si sa il redea prin cuvinte proprii

-sa comunice(prin intrebari si raspunsuri)ceea ce au inteles sau nu

-sa-si insuseasca sensul nuor cuvinte si expresii noi

Psiho-motrice:

-sa pastreze pozitia corecta a corpului pe parcursul intregii activitati

-sa utilizeze corect materialele de lucru de care dispun

Socio-afective:

-sa manifeste iubire, admiratie si grija pentru necuvantatoare

sa participe atat in caliate de ascultator, cat si de vorbitor la activitate;

-sa interactioneze cu colegii,cooperand in realizarea sarcinilor

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: conversatia; explicatia; exercitiul; demonstratia; jocul; problematizarea; expunerea;

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: biletele de hartie pe care este scris numele anumitor animale domestice,bloc de desen,creioane colorate, carton,foarfece,imagini ilustrand chipul mamei,creion.

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe; frontala; in perechi;

DURATA: 1 zi

DESFASURAREA ACTIVITATII DE DEZVOLTARE


PERSONALA ( ADP )


NR

crt

ETAPE/

CONTINUT

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVALUARE

1.

MOMENT ORGANIZATORIC

In cadrul “Intalnirii de dimineata” vom aseza scaunelele in semicerc pentru a stabili un contact vizual cu toti membrii grupei.Fiecare copil isi va saluta colegul din stanga si din dreapta lui,rostindu-i numele si alegandu-si propria forma de salut:”Buna,Ionut!”,”Neata,Bianca!” Vor face prezenta :cand fiecare copil isi aude numele rostit,va face un pas in fata si va raspunde prezent/prezenta.

Copiii reactualizeaza „Calendarul naturii” amintind in ce anotimp suntem, in ce luna, in ce zi a saptamanii si in ce data,marcand si schimbarile meteo, daca este necesar.

Noutatea zilei:

Le voi cere copiilor sa spuna ce au facut in ziua precedenta dupa ce au plecat de la gradinita.

Ii voi intreba daca in drumul lor spre casa nu au zarit zburand in jurul lor vreo insecta atrasa de razele timide ale soarelui,sau daca pe jos nu au vazut vreun gandacel lenes.

Prin discutii libere(rutine),voi stabili un diaolg placut cu copiii,pe tema respectului,a grijei si a pretuirii pe care trebuie sa li le aratam celor care nu cuvnta.

Tranzitie

Copiii de ridica de pe sacunele si se indreapta spre centrul clasei,rostind in acelasi timp ghicitoarea:

Primavara el apare

Zboara lin din floare-n floare

Are aripi colorate,

Cu praf fin, usor pudrate. (Fluturele) “

Dupa tranzitie copiii vor observa centrele special amenajate pentru ei,fiecare se va aseza la unul din cele doua centre de interes(Arta si Stiinta). Toate materialele confectionate vor ajuta la completraea si imbunatatirea centrului tematic.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

2.

CAPTAREA ATENTIEI

La usa salii de grupa se aude un “cioc-cioc” timid. Merg sa deschid usa,sa vad cine ne viziteaza.Nu era nimeni,insa langa usa lasase o cutiuta frumos ambalata in care erau o scrisore adresata fluturasilor grupei si cate o bombonica pentru fiecare.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

3.

ANUNTAREA TEMEI

Copiii vor fi anuntati ca pe parcursul intregii zile vor purta discutii libere despre fiintele care nu cuvanta,dar totusi au si ele suflet si despre cum trebuie sa ne purtam cu ele. Vor invata si o poezie pentru aceste vietuitoare.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

4.

DESFASURAREA ACTIVITATII

In prima parte a activitatii,copiii asezati in semicerc,vor asculta atenti cum voi recita clar si expresiv,strofele model (doua):

«  De ce m-ai prins in pumnul tau
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca ma doare
De ce ma strangi asa de rau?

Copil ca tine sunt si eu,
Si-mi place sa ma joc si mie,
Si mila trebuie sa-ti fie
De spaima si de plansul meu!”

Pe rand,toti copiii vor recita odata cu mine,prima strofa,apoi pe cea de-a doua. Recit eu versurile,respectand regulile de intonatie,dupa care voi solicita toti copiii sa le recite in acelasi timp cu mine.Pe rand,fiecare copil va spune cate o strofa,cu ajutorul meu,apoi intreaga poezie.Corectez copiii acolo unde onstat ca nu respecta regulile de pronuntie corect.Dupa ce fiecare copil a spus cel putin o data poezia ii anunt ca va urma un concurs.Trebuie sa fie foarte atenti pentru a indeplini sarcina didactica si pentru a primi recompense.Voi imparti copiii pe doua grupe: grupa buburuzelor si grupa albinutelor si le voi explica regulile jocului.Eu voi incepe poezia,voi spune primul vers,dupa care voi numi un copil,cu ajutorul cregutei primaverii,sa spuna uramatorul vrs,respectand ordinea lor in poezie. Buburuza sau albina va atinge un alt coleg pentru a continua,si tot asa pana cand au fost recitate toate versurile poeziei.

Echipa care va avea cei mai putini copiii neatenti,va iesi invingatoare si va fi recompensata.

Pornind de la mesajul poeziei(pe care copiii il vor reproduce prin propriile cuvinte),vom purta o discutie libera despre comportamentul pe care trebuie sa il avem fata de micile vietati.

In timp ce se face o analiza asupra rezultatului concursului,la usa clasei se aude din nou un ciocanit deschid usa si gasesc o alta cutiuta.O deschid in fata copiilor si descoperim in ea un bondarel de plus si multe biletele.Ne asezam cu totii pe scaune si citim scrisoarea care era langa jucarie.Era adresata copiilor si ii informa ca vor juca un joc distractiv,intitulat”Bondarul din cutie”.Regulile jocului sunt:fiecare copil trebuie sa aleaga,cu ajutorul bondarului,cate un biletel din cutie.Eu voi citi biletelul fiecarui copil,iar acesta va trebui sa realizeze sarcina didactica solicitata.

Dupa ce am citit scrisoarea,vom desfasura jocul respectandu-i regulile.Fiecare copil trage cate un biletel si rezolva:de exemplu:”Numara de la 1 la 5”, „Ce numar urmeaza dupa numarul 3?”,”da exemplu de un animal salbatic”,”De ce este vacuta un animal domestic?”,”In ce anotimp suntem?”,”Din ce anotimp tocmai am iesit?”etc.

La final,vom mai citi si un alt biletel adus de bondarel.In e el sunt felicitati toti copiii pentru atentia si perspicacitatea de care au dat dovada pe parcursul jocului.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

5.

EVALUARE/

FEEDBACK

Toti copiii vor fi incurajati prin aplauze,iar celor care au efectuat corect toate sarcinile de lucru li se va acroda,ca recompensa o bulinuta colorata.

Aprecieri verbale frontale si individuale.

DESFASURAREA ACTIVITATILOR LIBER ALESE

( ALA )



NR

CRT

ETAPE/

CONTINUT

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVALUARE

1.

MOMENT ORGANIZATORIC

In sala de grupa am pregatit centre de interes : Arta, Stiinta .Conform discutiilor purtate in cadrul intalnirii de dimineata,copiii vor fi invitati sa se aseze la centrele de interese,dupa preferintele lor.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

2.

CAPTAREA ATENTIEI

O realizez prin rostirea unei ghicitori:

Rosie pe aripioare,

Cu buline pe spinare

Cand copiii o gasesc

Repede asa rostesc:

-“Unde vei zbura

Acolo m-oi marita!” (Buburuza)

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

3.

ANUNTAREA TEMEI

Pentru fiecare centru de interes vom intui materialul, voi oferi explicatii referitoare la activitatea ce urmeaza sa o desfasoare si voi explica tehnicile de lucru.

4.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Arta: „Buburuze”-desen pe pietre

Voi aseza copiii pe scaunele,la masute si voi da fiecaruia materialele de lucru de care vor avea nevoie pentru realizarea sarcinii de lucru.

Dupa aceea le voi explica ce anume au de facut, solicitandu-le atentia:fiecare copil a primit piatra (rotunda,de dimensiuni potrivite),creioane colorate, creion simplu.Folosind creionul simplu bor face pe suprafata pietrei cerculete pe care,ulterior le vor colora cu cele colorate,pentru a obtine bulinutele buburuzei.

Le voi arata buburuza model pe care am realizat-o si ii voi pofti la lucru.Voi merge printre ei,iar acolo unde copiii vor intampina dificultati ii voi ajuta.

In timp ce ei lucreaza,ii anunt ca trebuie sa lucreze atent,fara sa depaseasca conturul,pentru ca la finalul activitatii toate buburuzele vor fi analizate de catre ceilalti colegi,iar cele mai frumoase vor fi premiate.

Dupa ce au terminat de desenat buburuzele pe piatra, copiii le vor aseza pe masuta din fata salii de grupa si fiecare isi va spune parerea despre lucrarea colegului.

Toate lucrarile vor fi aplaudate,insa cele mai curate si colorate buburuze vor primi o alta bulinuta colorata.

Stiinta: „Gaseste fratii mei!”-joc exercitiu

La acest sector,copiilor le voi explica regulile jocului.

Ii voi imparti in doua echipe:echipa buburuzelor si echipa albinutelor si ii voi aseza la masute diferite.

Pe fiecare masuta voi pune mai multe jetoane ilustrand diferite animale,salbatice si domestice. Pe spatele fiecarui jeton va fi scrisa propozitia:”Gaseste fratii mei! Le voi spune si sarcina didactica: fiecare membru al echipei va ridica unul din jetoanele puse cu fata in jos si va identifica animalul ilustrat,dupa care,respectand regula,va trebui sa caute si alte jetoane pentru a gasi astfel fratii respectivului animal.Echipa care a identificat corect fratii cat mai multor animale va fi numita castigatoare.

Dupa ce le explic celor mici regulile si sarcina jocului, voi efectua un joc model.

In continuare vom trece la efectuarea propriu zisa a jocului. La final,vom face o analiza asupra fiecarei echipe si vom stabili castigatorii.

Vom recompensa ambele echipe prin realizarea unui joc sportiv disctractiv. Si de aceasta data le voi anunta copiilor regulile si sarcina jocului intitulat „Buburuzele si albinele”. In fata salii de grupa voi trsas cu creta colorata doua linii,rosie pentru buburuze si galbena pentru albine.Fiecare echipa isi va imparti membrii in doua parti egale:o parte la un capat al liniei,o parte la celelalt capat. Primul copil va primi o minge pe care va trebui sa o tina in maini,in diferite pozitii(pe care i le voi spune eu),si sa mearga cu pasi mici,de furnica,pe linie pana va ajunge la celalat capat unde ii va da mingea colegului.

Dupa ce le-am explicat regulile jocului si sarcina didactica,voi efectua un joc demonstrativ. Vom continua prin efectuarea jocului distractiv.

La final,buburuzele si albinele vor fi aplaudate.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

-evaluare frontala

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

5.

EVALUARE/

FEEDBACK

Se fac aprecieri verbale referindu-se la fiecare grup in parte si se vor nominaliza copiii care s-au facut remarcati la fiecare centru.

Se vor aseza apoi produsele activitatii in sala de grupa pentru completarea centrului tematic.

Aprecieri verbale

DESFASURAREA ACTIVITATII PE DOMENII EXPERIENTIALE

( DLC + DEC)

NR

crt

ETAPE/

CONTINUT

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVALUARE

1.

MOMENT ORGANIZATORIC

Organizez spatiul si climatul educativ intr-un mod optim desfasurarii activitatii propuse. Copiii intra in sala si se aseaza pe scaunele la masute.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

2.

CAPTAREA ATENTIEI

Bondarelul din cutia pe care am gasit-o in fata usii,are lipit pe aripiare un biletel pe care scrie ca vor afla,din continutul unei povesti,povestea unui biet gandacel.

3.

ANUNTAREA TEMEI

Copiii sunt anuntati ca astazi le voi citi o poveste foarte frumoasa,din care avem multe de invatat,despre o alta vietate necuvantatoare Dupa ce vom citi povestea vor primi o plansa de colorat ilustrand personajul principal al nararii noastre:gandacelul.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

4.

DESFASURAREA ACTIVITATII

DLC:”Gandacelul”-lectura educatoarei

Asez scaunelele copiilor in semicerc si le solicit atentia pentru ca vom citi o poveste interesanta si impreuna va trebui sa scoatem ideile principale si mesajul transmis.

Le comunic titlul povestii”Gandacelul”,autorul Emil Garleanu,apoi voi citi continutul clar, expresiv,respectand regulile de pronuntie.

Dupa fiecare paragraf citit le voi cere,selectiv, copiilor sa-mi enunte ideea principala. Voi proceda asa pana la finalul povestirii.

Pentru a fixa cunostintele dobandite,voi adresa copiilor intrebari legate de continutul povestii:

“Cum era gandacelul?”(descriere fizica),”Unde voia sa ajunga gandacelul si de ce?”,”De unde credea el ca a venit?”,”Cum s-a numit povestea? Vom trage apoi concluziile povestii,mesajul transmis,morala continutului.

DEC: “Gandacelul”-desen

Voi pune scaunelele copiilor la masute si le voi da acestora cate o fisa pe care este desenat un gandacel.Cu creioane colorate,ei vor avea sarcina de a-l colora.Ii atentionez ca trebuie sa lucreze corect,atent,fara sa depaseasca spatiile trasate,pentru ca la final toate lucrarile vor fi afisate la panoul grupei pentru a fi admirate de parinti.

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

-observarea comportamentului verbal si nonverbal

5.

EVALUARE/

FEEDBACK

Ofer recompense copiilor care au fost atenti,receptivi si implicati in activitate si celor care au recitat frumos. ac aprecieri verbale frontale si individuale.

Aprecieri verbale



CONTINUT INFORMATIV

GANDACELUL - povestire

Emil Garleanu


Cum venise pe lume, nici el nu-si dadea seama. S-a trezit ca dintr-un somn Si parca era de cand pamantul. Nu simtise nici durere, nici bucurie. Si mult isi muncise gandul: cum rasarise, si-al cui era?
Mic cat un fir de linte, misca piciorusele fragede si ocolea, pe de margini, frunzisoara care-l adapostise. Intr-o zi incerca o pornire launtrica: iesi de sub umbra racoroasa si dadu buzna afara, in ploaia de lumina. Atunci ramase pe loc, orbit de atata stralucire. Incetul cu incetul ii veni inima la loc, si indrazni: deschise ochisorii mai mult, mai tare, mai mari, ii deschise in sfarsit bine-bine si privi in sus. Se facuse parca mai mititel decat fusese.
Cu cata stralucire, ce adanc si albastru se dezvelea cerul! Si ce minune! Cu ochisorii lui marunti, cat niste fire de colb, il cuprindea intreg. Si ce intunecime, cata umezeala sub frunzisoara lui! Ce cautase dansul acolo?
Iar din mijlocul tariei albastre, un bulgare de aur aprins arunca vapai.
Tresari. Era el altul? Piciorusele nu mai erau ale lui de scanteiau asa? Si mai era imbracat in aur! Caci si trupusorul lui, pe care si—1 vedea pentru intaia oara, scanteia.
Nu cumva era o faramita cazuta de acolo, de sus, o faramita de lumina inchegata, ratacita pe pamant? Si, ca o adeverire, pe tarana neagra trupul arunca o lumina dulce. Ce se mai intreba! Fara indoiala, de acolo cazuse, acolo trebuia sa se intoarca. Dar ce departare! Si cum sa ajunga? Privi in sus; si atunci, deasupra capusorului, zari lujerul unui crin ce se ridica asa de inalt, ca parca floarea din varf isi deschidea paharul chiar dedesubtul bulgarului de aur, sa-i culeaga razele.

In mintea lui isi injgheba planul. Sa se suie pe luger in sus, sa mearga, sa mearga si sa mearga, pana in varf; si de acolo, la bulgarul de aur, din care credea ca se desfacuse: o saritura - sau o vedea el ce-o face.
Atunci se misca din nou si, dupa ce trecu peste un graunte de piatra cat un munte si scobori dincolo, se trezi la radacina crinului. Se odihni o clipa, apoi la drum, baiete! Mai intai se rostogoli de pe tulpina lucie de cateva ori in tarana. Vazand asta, se ridica pe piciorusele dinapoi si, fara sa stie pentru ce, cu cele dinainte isi facu, mosnegeste, cruce. Pe urma incerca din nou, si vazu ca poate. Luciu i se paruse lujerul crinului, si cand colo avea atatea adancituri, atatea ridicaturi: vai, dealuri. Dar ce mireasma se revarsa de sus!
Si-a mers voinicul, a mers. Mult sa fi mers. Se uita in jos si-1 prinse ameteala. Privi in sus si se cutremura. Ce - nu facuse nici un sfert din sfertul drumului! Puterile ii cam slabisera, dar nu se lasa. Inca vreo cativa pasi, si ici, deasupra, parca se intruchipa o frunzisoara latareata, ca o prispa. Acolo o sa se odihneasca. Si iar purcese la drum; si umbla, si umbla, baiete; si de-abia ajunse. Iar cand a poposit, ud de sudoare, ca parea o picatura de roua, bulgarele de aur scapatase de amiaza. Si voinicul privi iar in sus. Privea in sus si nu-si credea ochilor: zile, saptamani, luni avea de umblat. Si cat era de hotarat si de vanjos drumetul, nu-si putu opri un oftat:

- Uf!
Ca mult mai am de suit, Doamne!




GANDACELUL -poezie

Elena Farago


- De ce m-ai prins in pumnul tau
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca ma doare
De ce ma strangi asa de rau?

Copil ca tine sunt si eu,
Si-mi place sa ma joc si mie,
Si mila trebuie sa-ti fie
De spaima si de plansul meu!


GANDACELUL…

Top of Form