Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC - CLASA: a X-a Particularitațile de structura și compoziție ale nuvelei fantastice - LA ȚIGANCI, de Mircea Eliade

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: a X-a E

TITLUL LECTIEI: Particularitațile de structura și compoziție ale nuvelei fantastice

Text-suport: LA ȚIGANCI, de Mircea Eliade

TIPUL LECTIEI: lectie de insușire de noi cunoștințe

SCOPUL LECTIEI: identificarea și ințelegerea particularitaților structura și compoziție ale nuvelei fantastice

VALORI SI ATITUDINI

Cultivarea interesului pentru lectura, a placerii de a citi si a gustului estetic in domeniul literaturii



Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice in raport cu diversele mesaje receptate

Formarea unor reprezentari culturale privind evolutia si valorile literaturii romane

Abordarea flexibila si toleranta a opiniilor si a argumentelor celorlalti

COMPETENTE GENERALE:

1. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea si receptarea mesajelor in diferite situatii de comunicare

2. Folosirea instrumentelor de analiza tematica, structurala si stilistica a diferitelor texte literare si nonliterare

3. Argumentarea in scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau nonliterar

COMPETENTE SPECIFICE:

CONTINUTURI:

1.2. Receptarea adecvata a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise

Sens denotativ si sensuri conotative

1.5. Utilizarea, in exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea adecvata a unitatilor lexico-semantice, compatibile cu situatia de comunicare

Norme ortografice, ortoepice si de punctuatie (DOOM 2); unitati morfo-sintactice si semantice.

2.1. Analiza principalelor componente de structura, de compozitie si de limbaj specifice textului narativ

Particularitati ale compozitiei in textele narative studiate (incipit, final, episoade/ secvente narative, tehnici narative)

2.4. Folosirea unor modalitati diverse de intelegere si de interpretare a textelor literare studiate

Tema si viziune despre lume

Sensuri multiple ale textelor literare.

3.3. Elaborarea unei argumentari orale sau scrise pe baza textelor

studiate

Analiza de text

OBIECTIVE COGNITIVE:

1.    sa aplice conceptele operationale specifice textului narativ

2.    sa identifice particularitatile de structura și de compoziție ale textului narativ (incipit, final, episoade și secvențe narative, tehnici narative)

3.    sa evidentieze particularitațile nuvelei fantastice

OBIECTIVE AFECTIVE:

1.    sa constientizeze existența unor posibilitați multiple de construcție a lumilor narative

2.    sa interiorizeze valorile estetico-filozofice implicate de nuvela fantastica a lui Mircea Eliade

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea problematizanta, prezentare Powerpoint, conversatia euristica, analiza de text, descoperirea, cvintetul, brainstorming, diagrama Venn

METODE DE EVALUARE: observarea curenta, chestionarea orala, fisa de autoevaluare

MATERIALE SI MIJLOACE TEHNICE DE INVATAMANT: fise de lucru, fise recapitulative, tabla si creta, fisa de autoevaluare, prezentarea Powerpoint, calculator și videoproiector

SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII

1.       MOMENT ORGANIZATORIC: notarea absentilor, pregatirea materialelor didactice (2')


2.       CAPTAREA ATENTIEI SI ASIGURAREA MOMENTULUI AFECTIV:

Se prezinta cu ajutorul videoproiectorului un material Powerpoint ce conține picturi ale lui Salvador Dali, asupra carora elevii se vor opri pentru a incerca sa defineasca tipul de viziune, anticipandu-se prezența fantasticului in nuvela (4'). Se discuta asupra conceptului de nuvela fantastica (definitie, caracteristici), insistandu-se pe prezența fantasticului și dublarea planurilor narative. Se distribuie fisele de lucru si se comunica rolul acestora in lectia ce urmeaza sa se desfasoare. (4')


3.       REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE:

Se reactualizeaza ideile si problemele ancora dintre obiectivele operationale ale precedentei activitati si cele ale activitatii in curs de desfasurare: identificarea momentelor subiectului, accentuandu-se rolul intrigii și al deznodamantului in construcția textului. Se propune ca exercițiu de dezgheț un cvintet pornind de la titlul nuvelei (3'). Se vor urmari, in special, acțiunile prezentate in cvintetele elevilor, comparandu-le cu cele ale personajului principal - brainstorming (2').

Discutia permite trecerea la urmatorul moment din desfasurarea lectiei: discuția asupra incipitului și finalului și identificarea tehnicii narative a epicului dublu, sub semnul careia sta intregul text.(3')


4.       COMUNICAREA TITLULUI LECTIEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

Se comunica elevilor titlul lectiei si obiectivele cognitive.(2')


5.       PREZENTAREA SARCINILOR DE INVATARE SI DIRIJAREA INVATARII

Sunt prezentate sarcinile de invatare cuprinse in fisele de lucru (2'), elevii fiind indrumați sa identifice secvențele compoziționale și sa selecteze din fiecare sintagmele/ frazele care sugereaza elementele celor doua planuri ale textului, in lucrul pe grupe, utilizand și fragmentele din manual pentru evidențierea acestora, dar și fișa de lucru din ora anterioara (10'). Se va realiza o diagrama Venn in care se vor surprinde elementele ce diferențiaza cele doua planuri și cele care fac trecerea de la unul la celalalt (5'). Se va folosi dicționarul de simboluri pentru identificarea semnificației catorva dintre simbolurile textului (5'). In prezentarea sarcinilor de invatare si in dirijarea invatarii se are in vedere activitatea diferentiata.


6.       OBTINEREA PERFORMANTEI SI ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

Dupa realizarea fiecarei sarcini de invatare se vor face aprecieri in legatura cu nivelul activitatii (general sau individual) elevilor si se vor face referiri la calitatea raspunsurilor.

Se vor sugera solutii in cazul nereusitei invatarii si se va avea in vedere permanent eliminarea erorilor si a lacunelor.

Elevii vor lucra individual pentru rezolvarea sarcinilor de lucru de pe fise si isi vor prezenta rezultatele frontal, prin brainstorming, astfel incat, la finalul prezentarilor, sa se poata elabora concluziile referitoare la tema propusa (2').


7.       EVALUAREA REZULTATELOR:

evaluare formativa (fisa de lucru, la care se va lucra fara sprijin din partea profesorului);

observare curenta;

chestionare orala;

fișa de autoevaluare.

8.       ASIGURAREA RETENTIEI

Se vor comenta eventualele greseli si se vor completa cu noi precizari si lamuriri. Elevii vor fi rugati sa noteze raspunsuri la intrebarea referitoare la așteptarile asupra textului, dar și intrebari la care au nevoie de lamuriri.


9.       ASIGURAREA TRANSFERULUI

Tema pentru acasa (3'):

Identificați semnificația simbolurilor din fragmentul urmator:

Coborand, Gavrilescu regasi arșița și mirosul de asfalt topit. Traversa cu greutate strada ca sa aștepte tramvaiul spre direcția opusa. "Gavrilescule, șopti, atenție! ca parca - parca ai incepe sa imbatranești. Te ramolești, iți pierzi memoria. Repet: atenție! ca n-ai dreptul. La patruzeci și noua de ani barbatul este in floarea varstei. []

Apoi, cuminte, fara graba, incepu sa inainteze. Ajuns la stația urmatoare, iși scoase haina și se pregati sa aștepte, cand il lovi deodata mirosul amarui al frunzelor de nuc strivite intre degete. Intoarse capul și privi in jurul lui. Era singur. Cat putea vedea cu ochii trotuarul era pustiu. Nu indraznea sa priveasca cerul, dar simțea deasupra capului aceeași lumina alba, incandescenta, orbitoare, și simțea vapaia fierbinte a strazii lovindu-l peste gura, peste obraji. Porni atunci la drum, resemnat, cu haina sub braț, cu palaria trasa apasat pe frunte. Cand zari de departe umbra deasa a nucilor, simți cum incepe sa i se bata inima, și grabi ușor pasul. Aproape ajunsese, cand auzi tramvaiul gemand metalic in urma lui. Se opri, și-l saluta lung cu palaria. "Prea tarziu!" exclama. "Prea tarziu!"


"LA ȚIGANCI", de Mircea Eliade - structura și compoziție


A.       CVINTET

1.   La țiganci

2.   Doua adjective care descriu expozițiunea

3.   Trei verbe care indica acțiunile personajului in intriga

4.   Reflecție personala/ opinie/ atitudine/ sentiment sugerate de acest topos

5.   Un cuvant/ sintagma care sintetizeaza esența acestui topos


B.       "[]povestirea aceasta nu simbolizeaza nimic, adica nu transforma realitatea imediata printr-un cifru. Este prezentarea unui Univers nou, inedit, cu legile lui proprii" (Mircea Eliade, Jurnal, martie 1968)


SECVENȚELE COMPOZIȚIONALE identificate de SORIN ALEXANDRESCU:

I. " IN TRAMVAI"REAL - BANALUL COTIDIAN

II. DIALOGUL CU BABA

III. EPISODUL GHICIRII ȚIGANCII  "IREAL" - "LA ȚIGANCI"

IV. PROBA LABIRINTULUI

V. DRUMUL PANA LA DOAMNA VOITINOVICI

VI. DRUMUL PANA LA PROPRIA LOCUINȚA "REAL" - BANALUL COTIDIAN

VII. DRUMUL INAPOI, CU BIRJA, CU POPAS LA BISERICA

VIII. REINTOARCEREA DEFINITIVA "LA ȚIGANCI" IREAL - "LA ȚIGANCI"


C.       Tehnica epicului dublu denumește tehnica de construcție a discursului pe doua planuri - real și ireal -, fiecare dominandu-l, rand pe rand, pe celalalt; cele doua planuri corespund și celor doua niveluri ale receptarii: unul literal și unul simbolic, ordonand textul dupa logica sacrului camuflat in profan.


PLANURILE nuvelei:

Real - elemente ale textului:


Ireal - elemente ale textului:




D.       Identificați semnificația simbolurilor din fragmentul urmator:

Coborand, Gavrilescu regasi arșița și mirosul de asfalt topit. Traversa cu greutate strada ca sa aștepte tramvaiul spre direcția opusa. "Gavrilescule, șopti, atenție! ca parca - parca ai incepe sa imbatranești. Te ramolești, iți pierzi memoria. Repet: atenție! ca n-ai dreptul. La patruzeci și noua de ani barbatul este in floarea varstei. []

Apoi, cuminte, fara graba, incepu sa inainteze. Ajuns la stația urmatoare, iși scoase haina și se pregati sa aștepte, cand il lovi deodata mirosul amarui al frunzelor de nuc strivite intre degete. Intoarse capul și privi in jurul lui. Era singur. Cat putea vedea cu ochii trotuarul era pustiu. Nu indraznea sa priveasca cerul, dar simțea deasupra capului aceeași lumina alba, incandescenta, orbitoare, și simțea vapaia fierbinte a strazii lovindu-l peste gura, peste obraji. Porni atunci la drum, resemnat, cu haina sub braț, cu palaria trasa apasat pe frunte. Cand zari de departe umbra deasa a nucilor, simți cum incepe sa i se bata inima, și grabi ușor pasul. Aproape ajunsese, cand auzi tramvaiul gemand metalic in urma lui. Se opri, și-l saluta lung cu palaria. "Prea tarziu!" exclama. "Prea tarziu!"


Fișa de autoevaluare

  1. Cat de folositoare consideri ca sunt informațiile sintetizate in lecția de azi?

  1. Ce moment al lectiei ți-a placut cel mai mult?

  1. Daca ar fi sa-ți acorzi o nota, avand in vedere participarea ta la ora, care ar fi aceasta?