Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE - CLASA: a III-a, Matematica, Inmultirea numerelor naturale - exercitii si probleme

PROIECT DE LECTIE

CLASA:              a III-a

PROPUNATOR:  

DATA:

OBIECT:                          Matematica

SUBIECT:                        Inmultirea numerelor naturale - exercitii si probleme

TIPUL LECTIEI: Consolidare

OBIECTIVE DE REFERINTA:

* cunoasterea si utilizarea unor conceptelor specifice matematicii;

* dezvoltarea capacitatilor de investigare (explorare);

* efectuarea operatiilor invatate in concentrul 0 ÷ 1 000;



* rezolvarea unor probleme cu 2 ÷ 3 operatii;

* exprimarea clara, concisa a semnificatiei calculelor facute intr-un exercitiu sau in rezolvarea unei probleme. 

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii trebuie:

- sa efectueze operatii de inmultire in concetrul 0 ÷ 1 000, utilizand tabla inmultirii sau utilizand proprietati ale inmultirii (comutativitate, asociativitate sau distributivitate);

- sa afle un termen necunoscut dintr-un exercitiu dat;

- sa rezolve o problema, respectand etapele invatate;

- sa compuna o problema dupa un exercitiu dat;

- sa participe cu interes la ora.

STRATEGIA DIDACTICA:

a) Metode si procedee: conversatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta;

b) Forme de organizare: frontal, colectiv, individual;

c) Mijloace de invatare: planse, fise.

MOMENTELE LECTIEI

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

MIJLOACE DE INVATARE

1

2

3

4

5

6

1. Moment organizatoric

Se stabileste linistea.

Elevii se pregatesc pentru ora de matematica

Conversatia

Frontal

2. Verificarea temei (si a cunostintelor)

-se verifica tema (calitativ si cantitativ)



-exercitii orale:

2 x 200 15 x 10 =

9 x 8 =   25 x 10 =

10 x 5 = 10 x 9 =

7 x 6 =   12 x 10 =

Un elev citeste tema pentru acasa.

Elevii rezolva oral exercitiile.

Conversatie

Frontal

3. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

Astazi vom efectua exercitii variate si probleme, pentru ca sa intelegem mult mai bine modul de rezolvare a acestora.

4. Consolidarea cunostintelor

Se rezolva in lant exercitii variate:

27 x 6 =   35 x 5 + a = 420

5 x 14 =

12 x 12 = b + 15 x 9 = 8 x 28

9 x 15 =

Cum se afla un termen necunoscut la adunare?

Cum se numeste nu numar care se inmulteste? Dar rezultatul "X"?

Se prezinta o plansa cu un joc.

Elevii au de rezolvat exercitii variate.

Se rezolva problema:

Elevii ies, in lant, la tabla

Prin scadere.

Factor. Produs

Elevii scriu calculele necesare

Exercitiul

Frontal

Plansa

1

2

3

4

5

6



"La produsul numerelor 16 si 23, adaugati suma acestora.

Cum se rezolva printr-o expresie?"

16 x 23 = 368 (produs)

16 + 23 = 39 (suma)

368 + 39 = 407 (suma)

sau (16 x 23) + (16 + 23) = 368 + 39 = 407

Se rezolva un alt joc de pe o plansa.

Se rezolva un exercitiu din manual, apoi se foloseste culegerea ("Calugarita")

Spre sfarsitul orei, elevii vor primi o fisa de munca individuala, pentru a se verifica gradul in care elevii si-au insusit cunostintele.

Elevii scriu si citesc cu atentie textul, apoi rezolva.

Elevii scriu pe caiete

Elevii folosesc manualul si rezolva sarcina exercitiului

Elevii primesc fisele de munca individuala

Exercitiul

(Exercitiul) Munca independenta

Frontal

Individual

Plansa

Fise

5. Aprecierea activitatii

Dupa ce se strang si se analizeaza (in mare) fisele (din punct de vedere calitativ), se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat ora de matematica.

Sunt evidentiati (notati) elevii care au participat la ora.

Conversatie, aprecierea verbala

Frontal, individual

6. Tema pentru acasa

Elevii primesc tema.

Isi noteaza tema pe caiete.

Conversatie

Frontal