Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Referate categorii

DIDACTIC GRUPA (nivel I)Mica “Fluturasii” Primavara

PROIECT DIDACTIC

v    DATA : 25.03.

v   UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita cu Program Normal “Mihai Eminescu” Zapodeni jud. Vaslui

v    EDUCATOARE :

v    GRUPA (nivel I)Mica “Fluturasii”



v    TEMA ANUALA :Cand , cum si de ce se intampla ?

v    TEMA PROIECTULUI:”Primavara “

v    TEMA SAPTAMANII:Gingase flori “

v    TEMA ZILEI:”Flori”

v    MESAJUL ZILEI:”Bate vant de primavara ,

S-a facut mai cald afara

Si azi invatam cu spor ,

Poezia despre flori.

O lalea si-o viorea ,

Le lipim noi …….ici, colea .”

v    TIPUL ACTIVITATII: Predare

v    FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata (A.L.A.+A.D.P.+A.D.E.+D.L.C.+D.O.S.)

v    MIJLOC DE REALIZARE:jocuri si activitati alese, memorizare, jocuri de miscare, dans tematic

v    SCOPUL ACTIVITATII:

Dezvoltarea capacitatii de memorare, intelegerea constienta a continutului , retinerea mesajului, exprimarea verbala corecta din punct de vedere fonetic si lexical.

Manuirea materialului pus la dispozitia copiilor, implicandu-se afectiv in realizarea lucrarilor .

v    OBIECTIVE OPERATIONALE :

A.D.E.:

D.L.C.:

Sa memoreze constient poezia ,

Sa pronunte corect sunetele si cuvintele ,

Sa redea constient poezia .

D.O.S.:Activitate practica

-Sa manuiasca materialele puse la indemana copiilor,

-Sa lipeasca in spatiul plastic hartia mototolita respectand culorile,

-Sa pastreze ordine la mesutele unde lucreaza

A.L.A.


v  Activitati pe centre de interes :

Biblioteca

“Flori surori”

Denumirea florilor, culorilor, marimilor .

Arta :

“Ne jucam si mototolim

Mototolirea hartiei si sortarea dupa culori

Constructii:

Gardul gradinitei cu flori de la bunici

Construirea plana a gardutului realizatdin betisoare, cooperarea cu colegii

v  Activitati recreative :

Dans tematic”Dansul florilor:

Sa execute figurile de dans fiind sincronizate cu melodia ,

sa participe  afectiv in timpul dansului , formand un tot .


v   STRATEGII DIDACTICE :

metode si procedee:expunerea, demonstratia , ex-

plicatia , exercitiul, conversatia , lucru individual, si in echipa

“Turul galeriei”, “ Explozia stelera” .

material didactic :

Biblioteca : atlas botanic, jetoane de primavara , albume cu flori de primavara

Arta:hartie de diverse culori, siluiete ale florilor de primavara , lipici , cosulete .

Constructii: trusa de constructii din plastic.

Activitati pe domenii experientiale :siluiete cu flori de primavara , ecusoane cu fluturi , imagini cu flori de aceiasi culoare, siluiete ale florilor pentru copii, lipici , planse model , cd-uri, laptop, retroproiector .

forme de organizare : frontal, pe grupe , individual.

v  RESURSE:

-umane :educatoare , grupa de copii.

-temporale :o saptamana.

-date bibliografice :

“Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6 /7 ani2008”

“Metode interactive de grup” ghidul metodic, ed.Arves,

Breben Silvia , Gongea Elena, Ruiu Georgeta , Fulga M.

“Educatia incluziva” : suport curs CCD .

“Activitatea didactica din gradinita” Bucuresti 2008

“Metodica educarii limbajului in invatamantul prescolar”

“Metoda proiectelor”

“ Revista de pedagogie” nr.2/6 din 2008

SCENARIUL ZILEI

v  ADP:

Ziua debuteaza cu Intalnirea de dimineata , sosind in grupa, educatoarea si copiii care se aseaza in cerc. Educatoarea saluta micutii. “Buna dimineata! Va propun sa ne salutam.”

“Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am intalnit

Cine oare n-a venit?”



Urmeaza prezenta si calendarul naturii.


v  Noutatea zilei :

Zana Primavara soseste in sala de grupa recitand versurile:

“Eu sunt Zana Primavara

Ce colind intreaga tara

Astazi am venit la voi

Peste campuri si zavoi

Fluturasii m-au chemat

Gazele eu le-am trezit

Si zapada am topit

Florile le-am inflorit”

Primavera are in cosulet fluturi, un plic cu sarcini si obictive si un buchet de flori, aceasta anuntand invatarea poeziei “Florile Surorile”si aplicarea hartiei mototolite in spatiul plastic-Flori colorate de primavara.

v  Mesajul zilei:

“Bate vant de primavara, s-a facut mai cald afara, si noi invatam cu spor, poezia despre flori. O lalea si-o viorea, le lipim …. Pe….ici…. colea.”

v  Tranzitia :

Astazi vom citi imagini cu flori de primavara, invatam o poezie, cantam, lipim si vom dansa.

Prim metoda “Explozia stelara” desfasurata in activitatea de D.L.C., copiii au posibilitatea de a raspunde la intrebarile educatoarei, de asemenea folosirea metodei “Turul Galeriei” se foloseste la activitatea D.O.S., copiii recitand versurile:”Zbor usor din floare-n floare/ Catre luminatul soare./ Ma asez acum usor./ Pe petala unei flori.” Copiii inconjoara scaunelele care au lipita imaginea unei flori de aceeasi culoare cu a ecusonului fluturas si se aseaza pe scaunele. Ei asculta continutul poeziei, repeta cu educatoarea fragmente din poezie si toata poezia, educatoarea urmarind exprimarea cuvintelor si a sunetelor cat mai corect. Pe parcursul activitatii copiii vor fi aplaudati de colegii lor.

v  Tranzitie:

“Zboara fluturasul “

Copiii se indreapta imitand zborul fluturasului si se aseaza la cele trei subgrupe de mesute unde au asezate suporturi pe care sunt lipite imagini cu flori de aceiasi culoare cu imaginea ecusoanelor .

Ei descopera materialele (siluietele florilor) pe care se aplica hartia mototolita pe care a realizat-o (la centru arta) aplicand-o in spatiul plastic (siluietele florilor) tinand seama de culori.

La sfarsitul zilei, Zana Primavara face aprecieri asupra activitatii desfasurate de copii, multumindu-le de calda primire facuta la grupa “Fluturasilor .“


EVENIMEN-TUL DIDACTIC.

CONTINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV

TRATEGII DIDACTICE

EVA-LUA-RE

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATA-MANT

FORME DE ORGANI-ZARE

MOMENT

ORGANIZA-

TORIC


Se pregateste

sala de grupa

Captarea

atentiei


Zana Prima-vara soseste in sala de gru

pa avand in cosulete sur-prizele.

surpriza

expune

rea

Plicurile

frontal

stimu

larea interesului pentru

activi-

tate.

Anuntarea

temei

Reactualiza

rea cunos-

tinelor

Familiariza

rea cu con

tinutul poe

ziei

Recitarea model a poeziei

Recitarea poeziei cu

intreaga grupa de co

pii

Recitarea

pe fragmente

Tranzitia

Inchierea primei

parti

Intuirea modelului

Executarea

model



Incalzirea

mainilor

Intuirea materialu-

lui

Executarea

Lucrarilor

de copii

Incheierea

partii

Executarea dansului

tematic

Incheierea

activitatii

Grupele for-

mate dupa cu

loarea ecuso-

nului se in-

dreapta catre cele trei cen-

tre de interes.

Biblioteca .

Citire ima-

gini

Arta :

Mototolire

Constructii:

Gardul gradinitei cu flori a bunicii

Soseste Pri-

mavara care

are in cosulet

poezia , plicu-

rile cu obiecti

vele si sarcini

le .

Ce poezie

mai stiti des-

pre primava-

ra ?

Autoarea pre

zinta un aspect de pri-

mavara ;flori

colorate, cu di

mensiuni dife

rite , forme si nume  asa cum aveti si voi.

Cand inflo-resc aceste flori?

Ce flor inflo-

resc primava-

ra ?

Ce culori au

florile ?

Cine revin in tara din tarile calde?

Unde le-ati vazut ?

Se recita mo- del cu intona -tie poezia in

intregime .

Se recita de 2-3 ori .

Educ.numes-

te pe rand, 1-2 copii sa recite prima strofa .

Se recita prima strofa cu a doua , a-

poi se recita

in intregime .

Se executa joc cu text “In Poiana” copiii

asezandu-se la grupele de

mesute unde au asezate c-

ate un suport

pe care este o imagine a u-nei flori de aceiasi culoa-

re cu flutura-

sul din piept.

Stiti ce ne-a a

dus Zana Pri

mavara in plic ?

Ce culoare au

florile ? dar

coditele ?Dar

frunzele ?

Educ.executa

tehnica de lu-

cru a lipirii in

spatiul plas-tic.

Executam si cantam :

“unul doi,

unul doi ,

face-ti toti la fel ca noi.

inchid pum-

nul,

desghid pum-

nul,

unde-I flutu-rasul unde-I.?

si- luat zbo-

rul catre soa-

re,

unde-I flutu-rasul oare ?

Ce a-ti primit

pe mesute ?

Ce vom face

cu ele ?

Unde le lipim

Se lucreaza pe  fond mu-

zical, sunt a-

jutati de Zana

si educ. sa lipeasca in spatiu plastic.

Copiii ajutati trec pe rand si pe la mesele

colegilor

privind lucra

rile. In pas vioi copiii pa

rasesc sala re venand in pas de dans –vals

Valsul Flutu-

rilor.

Zana prima-

vara recita

“Frunzulita foaie lata,

Eu va spun povestea-n data ,

Copiii au in-

vatat,

Poezia ne-n-cetat”Florile surorile “

Gingase si firave ,

Primavara ele apar,

Colorate par-

fumate,

De copii lipi

te toate.

Si-n buchet le darium,

Invitatilor ce

vin,

Dragilor edu-

catoare,

Ce ne

indruma ne-n

cetat,

In Palatul Fer

mecat .”

conver-satiei

exerci-

tiul

expun-ere

expunerrea

conver-satia

expune-rea

explica-

tia

Explo-zia stelara

expune-

rii

expune

rea

exerci-

tiul

exerci-

tiul

proble-

matiza-

rea

conver-satia

exerci-tiul

demon-

stratia

explica tia expune-

rea

exerci-

tiul



conver

satiei

exerci-

tiul

Turul galeriei

conver

satia

exerci-

tiul

expune

rea

albume

jetoane

hartie co-

lorata

betisoare

cosuletul

primave-

rii

siluietele

florilor

Plansa

model

plansa

demon-

strativa

hartie

lipici

siluietele

florilor

copacei

flori

fluturi

Zana Pri

mavara

CD cu melodia..

cd player

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

indivi-

dual

indivi-dual

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

stimu

larea

copii

lor

aplau

ze

Copiii ras-pund fiind aplau-dati

eviden

tiere,

aplau-ze

stimu

larea intere

sului pentru activi

tate

aprecieri pentru intreaga grupa

aprecierea copi-ilor de catre educ.