Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE CLASA : a III a, Matematica si stiinte, Separarea din amestecuri

PROIECT DE LECTIE

DATA :04. 03.

CLASA : a III a A

PROPUNATOR :

ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte

DISCIPLINA : STIINTE

TIP DE CURRICULUM :Curriculum nucleu

UNITATEA DE INVATARE : Proprietati si transformari ale corpurilor care nuau viata

SUBIECTUL LECTIEI : Separarea din amestecuri

TIPUL LECTIEI :comunicare si insusire de noi cunostinte

Obiective de referinta :



1.3. sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate ;

Obiective operationale :La sfarsitul lectiei elevul trebuie :

O1 - sa defineasca termenii :corpuri , substante , amestecuri  ;

O2 - sa obtina amestecurile ( omogene sau eterogene ) cerute ;

03 - sa separe anumite substante din amestecuri ;

04 - sa enumere metodele de separare a unor substante din amestecuri ;

Strategii didactice :

a)     resurse procedurale : experimentul , conversatia , aprecierea verbala , instruirea diferentiata prin inteligente multiple

b)     resurse materiale : nisip, apa , sare , pahare , filtru , tabla, caiete , , coli albe A4, fise de lucru , pietris ,markere ;

c)     forme de organizare : frontal, individual , pe grupe ;


Bibliografie :

* Programa scolara pentru clasa a III a

* Pitila T. si Mihailescu ,C .- Stiinte ale naturii - manual pentru clasa a III a , ed. Aramis . Bucuresti , 2005

* Pitila T. si Mihailescu ,C .- Stiinte ale naturii- caiet de lucru pentru clasa a III a

ed. Aramis . Bucuresti , 2007

* Fatu, S. - Didactica disciplinei STINTE ALE NATURII pentru invatatori , clasele III - IV , editura Corint ,Bucuresti 2005

*G. Bratu " Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" , ed . Humanitas Educational , 2004

Desfasurarea lectiei

Ob.

op.

Etapele lectiei

Activitatea

Strategii didactice

Metode/ instrumente de evaluare

cadrului didactic

elevilor

Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

Moment organizatoric

1 min

Organizeaza colectivul de elevi . Pregateste  materialele necesare pentru lectie . Da indicatii asupra manevrarii ustensilelor de laborator .

Se pregatesc pentru lectie.

O1

Verificarea cunostintelor

5 min

Adreseaza intrebari elevilor :

*Ce sunt corpurile ? Exemple

* Din ce sunt alcatuite corpurile ?

* Ce sunt amestecurile ?

* Ce sunt substantele solubile ?

* Ce sunt substantele insolubile ?

* Ce se intelege prin dizolvare ?

Raspund la intrebari .

Conversatia de verificare

Frontal

Individual

Aprecierea verbala

Captarea atentiei

5 min

Propune completarea unui aritmogrif .

( Anexa 1 )

Completeaza aritmogriful si obtin pe verticala cuvantul SEPARARE .

Conversatia

Poster

Markere

Frontal

Individual

Aprecierea verbala

Anuntarea titlului si a obiectivelor

1min

Noteaza titlul lectiei pa tabla.

Enunta obiectivele lectiei .

Noteza titlul lectiei pe caiete .

Explicatia

Tabla

caiete

Frontal

Individual

O2

O3

O2

O3

O4

Dirijarea invatarii

30 min

1. Realizarea experimentelor

2. Instruirea diferentiata

Propune realizarea unor experimente pentru a separa unele substante din amestecuri .

EXP 1 : Cere elevilor sa obtina un amestec neomogen din pietris si apa . Agitati ! Ce observati ?

Lasati un timp amestecul . Ce observati ?

Concluzie :

Decantarea este metoda de separare a unei substante solide insolubile de un lichid.

EXP 2 :Cere elevilor sa obtina un amestec neomogen din pietris  si apa . Agitati ! Ce observati ?

Treceti amestecul printr-un filtru ! Ce observati !

Concluzie

Filtrarea este metoda de separare a unei substante solide insolubile de un lichid, printr-un filtru .

Imparte sarcinile de lucru pe grupe.

1.Inteligenta lingvistica-

Gr. SCRIITORILOR

Completati enunturile de mai jos :

Pentru a separa ceaiul din plante medicinale folosim ca metoda de separare ..........

Filtrarea are loc in prezenta unui .... . Separarea boabelor de fasole din apa se face prin ....

Separarea amestecului format din apa si nisip se face prin ....... .

( filtrarea , decantare , filtru , filtrare )

2. .Inteligenta logico- matematica-

Gr.Matematicienilor

Descopera in careu denumirile a patru amestcuri. Grupeaza aceste denumiri dupa modalitatea de separare .

3. Inteligenta vizuala/spatiala-

Gr. Constructorilor

Realizati cu ajutorul pieselor date o instalatie prin care sa obtineti cea mai curata apa in orasul vostru

4. .Inteligenta vizuala/spatiala-

Gr. Pictorilor

Coloreaza respectand codul culorilor :substante care se separa prin filtrare - rosu , substante care se separa prin decantare- albastru .

Obtin amestecul neomogen.

Nisipul se depune .

Noteaza definitia .

Obtin amestecul neomogen.

Se filtreza pietrisul de apa .

Noteaza definitia .

Citesc sarcinile de lucru.

Gandesc.

Exerseaza conform sarcinilor de lucru.

Citesc sarcinile de lucru.

Gandesc.

Exerseaza conform sarcinilor de lucru.

Experimental

Experimental

Instruire diferentiata prin folosirea inteligentelor multiple

Instruire diferentiata prin folosirea inteligentelor multiple

Pietris , apa , bagheta

Nisip  , apa , bagheta , pahar

Fise cu sarcini de lucru

Coli albe A4 Markere

Culori

Fise cu sarcini de lucru

Coli albe A4 Markere

Culori

Piese de puzzle

Pe grupe

Pe grupe

Pe grupe

Produsul obtinut

Produsul obtinut

Aprecierea verbala

Produsele grupelor

Produsele grupelor

Monitorizeaza activitatea grupelor.

Ofera feed-back.

Prezinta frontal.

Apreciaza produsele colegilor.

Frontal

Observarea sistematica

O4

Realizarea feed-beckului

2 min

Cere elevilor sa enumere metodele de separare si alte aplicatii ale acestora in practica .

Enumera metodele de separare .

Conversatia

Frontal

Individual

Raspunsurile elevilor

Aprecieri

Concluzii

1 min

Apreciaza modul de participare al elevilor la lectie .

Acorda calificative .

Receptioneaza mesajul

Explicatia

Frontal

GRUPA 1 : GRUPA SCRIITORILOR

Completati enunturile de mai jos :

Pentru a separa ceaiul din plante medicinale folosim ca metoda de separare ........

Filtrarea are loc in prezenta unui ......... . Separarea boabelor de fasole din apa se face prin procedeul numit .............

Separarea amestecului format din apa si nisip se face prin ....... .

( filtrarea , decantare , filtru , filtrare )

GRUPA 2 : GRUPA

MATEMATICIENILOR

Descopera in careu denumirile a patru amestcuri. Grupeaza aceste denumiri dupa modalitatea de separare .

M

P

A

S

T

B

D

S

R

U

X

V

C

O

M

P

O

T

I

C

E

A

I

L

C

A

F

E

A

M


Separare prin :

DECANTARE

FILTRARE







GRUPA 3 : GRUPA

CONSTRUCTORILOR

Imaginati-va ca sunteti ingineri constructori si ca lucrati la Primaria orasului Focsani .

Realizati cu ajutorul pieselor date o instalatie prin care sa obtineti cea mai curata apa pentru  orasul vostru .



GRUPA 4 : GRUPA PICTORILOR


Coloreaza respectand codul culorilor :

substante care se separa prin filtrare - rosu , substante care se separa prin decantare- albastru .



 

S

U

B

S

T

A

N

T

E


 

A

M

E

S

T

E

C


 



P

O

T

A

B

I

L

A

 

G

A

Z

E


 

T

O

P

I

R

E



M

A

R

I

M

E

A


T

E

M

P

E

R

A

T

U

R

A


U

L

E

I


ANEXA1



1. Un amestec contine cel putin doua ..... .

2. Combinarea a doua sau mai multe substante se numeste ....... .

3. Apa consumata de om pentru baut si prepararea hranei se numeste apa ..... .

4.In compozitia aerului intra mai multe ... .

5.Trecerea unei substante din stare solida in stare lichida se numeste .....

6.Dizolvarea este influentata de .... particulelor

7. si de ..... lichidului

8. Un lichid insolubil in apa , folosit in bucatarie .