|
PROIECT DIDACTIC
Structura pe specii a biocenozei - Indici structurali ai biocenozei
LECTIE DE PREDARE - INVATARE
REPERE GENERALE:
Scoala :Grupul Scolar "Vasile Adamachi"
Clasa :a IX - a A
Disciplina:Ecologie
Profesor :
Data :16. 02. 2010
Subiectul :Structura pe specii a biocenozei si indicii structurali
Tip. lectie :Mixta(predare - invatare)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa enumere categoriile de varste ecologice
O2: sa defineasca stuctura pe sexe
O3 :sa clasifice distributia spatiala si temporala a populatiei
O4 :sa explice ce este migratia
ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE
1. Materialul didactic(M. D) - fisa de obsevatie nr. (F1) - Cresterea numerica apopulatiei 6
2. Metode de invatamant(M. I. )Expunerea(Exp) - Conversatia(Cv. ) - Explicatia(Expl. ) - Observatia - Obs
3. Mijloace Tehnice(M. T. ):fisa de lucru(F. L. ) - 30buc.
4. Forme de organizare a clasei(F. O. C. ): - activitate frontala(A. F. )
- activitate individuala(A. I. )
DESFASURAREA LECTIEI PE SECVENTE DE INSTRUIRE
Op. |
Timp |
Continutul Activitatii Instructive - Educative |
M. D. |
M. T. |
M. I. |
F. O. C. |
|
5' |
1. Monentul organizatoric: - verificarea prezentei; - consemnarea absentelor; - pregatirea materialului didactic; |
|
|
Cv |
A. F A. I |
|
5' |
2. Verificarea cunostintelor din lectia anterioara:"Structura pe specii a biocenozei" a)Ce este biocenoza? b)Definiti natalitatea si mortalitatea? c)Ce reprezinta longevitatea? |
|
|
Cv Expl |
A. F A. I |
|
2' |
3. Captarea atentiei - Trecerea la lectia noua |
|
|
|
|
O1
O2
O3
O4 |
25' |
4. Predarea - Invatarea lectiei noi:"Structura pe specii a biocenozei si indici ai biocenozei" VII. STRUCTURA a)varsta prereproductiva(juvenila); b)varsta reproducerii(de maturitate); c)varsta postreproducatoare(senescenta). Structura pe varste intr - o populatie de la o perioada la alta se poate repr. grafic sub forma unei piramide: a)piramida cu baza larga - predomina indiv. tineri(juvenili) - populatia se afla in crestere nuerica b)piramida normala: - are forma de clopot - populatia se stabilizeaza c)piramida cubaza ingusta: - predomina indiv. senescenti(batranii) - populatia se afla in declin. IX. Structura pe dimensiuni:consta in caracterizarea populatiei d. p. d. v. al dimensiunii indivizilor ce o compun. X. Structura pe sexe:este dat de raportul numarului de femele sexual mature si numarul de masculi adulti. Se disting 3 tipuri: a)distrib. sexelor in proportii aprox. egale; b)distrib. sexelor cu predominanta masculilor; c)distrib. sexelor cu predominanta femelelor. XI. Distributia spatiala si temporala a populatiei da date despre relatiile: a)din interiorul populatiei; b)intraspecifice; c)interspecifice; d)dintre populatie si habitat. In natura distributia populatiei poate fi: a)uniforma - apare cand mediu ofera cond. pentru dezvoltarea tuturor indivizilor si acestia se afla la distante egale. Se intalneste la:porumb,floarea - soarelui. b)intamplatoare la specii la care indivizii nu au tendinta de agregare:vulture,hiene. In acest caz indivizii nu sunt repartizati neuniform in habitat. c)grupata este distributia intalnita cel mai des in natura. Indivizii se asociaza in grupuri dispuse neregulat si prezinta avantajul ca asigura o aparare mai buna si isi gasesc hrana si adapost mai usor(haite,bancuri) XII. Migratia - consta in deplasarea individuala sau in masa dintr - un habitat in altul,cu revenirea in ecosistemul initial. Migratia este intalnita la:pesti,pasari(randunica,barza),manifere(reni) Dupa sensul deplasarii: 1. Emigratia - parasirea definitive a habitatului,ea este determinate de factorii ecologici(turma de caprioare) 2. Imigratia - patrunderea de noi indivizi intr - un habitat,fara a se mai intoarce in populatia din care provine( stol de ciori)
|
F1 |
|
Cv Expl |
A. F A. I |
|
10' |
5. Fixarea cunostintelor:Test |
|
F. L. |
Cv |
A. F. A. I. |
|
3' |
6. Evaluare finala. - se fac aprecieri generale asupra activitatii clasei; - notatrea elevilor si justificarea notelor. |
|
|
Cv |
A. F |
NUMELE:........ . DATA.. . . . . .
PRENUMLE:.......
CLASA:.......... .
TEST
INCONJURATI RASPUNSUL CORECT
1p. 1. Natalitatea reprezinta:a)numarul de indivizi care apar in populatieintr - o anumita unitate de timp;
b)numarul total de indivizi care compun populatia;
c)numarul indivizilor adulti din populatie.
1p. 2. In piramida cu baza in gusta predomina:
a)indivizii juvenili;
b)indivizii mature;
c)indivizi ajunsi la senescenta.
1p. 3. Emigratia se produce:
a)anal;
b)pentru reproducere;
c)sub influenta factorilor ecologici.
COMPLETATI SPATIILE PUNCTATE
1p. 1. Migratia reprezinta.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
1p. 2. Densitatea se poate exprima numeric prin biomasa si .............................. .
1p. 3. Imigratia consta in........... de noi indivizi intr - un habitat.
1p. 4. Mortalitatea reprezinta numarul de indivizi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
FALS SAU ADEVARAT
1p. 1. Densitatea are importanta in rezistenta la boli si supravietuire.
1p. 2. Structura pe dimensiuni consta caracterizarea populatiei din punct de vedere al imigratiei indivizilor ce o compun
9p. +1of. =10p.
PLANUL TABLEI
Structura pe varste: - varsta prereproductiva(juvenila)
- varsta reproducerii(de maturitate)
- varsta postreproducatoare(senescenta)
Piramida a varstelor: - piramida cu baza larga
- piramida normala
- piramida cu baza ingusta
Distributia spatiala si temporala
- uniforma
- intamplatoare
- grupata
Migratia: - emigratie
- imigratie