Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Clasa:a VII-a Matematica - Asemanarea triunghiurilor

PROIECT DIDACTIC

Data:11.01.

Clasa:a VII-a

Disciplina: Matematica

Profesor mentor

Student practicant:

Unitatea de invatare:Asemanarea triunghiurilor

Subiectul:Teorema fundamentala a asemanarii



Tipul lectiei: mixta: predare si consolidare

Timp de lucru:50 min

Locul de desfasurare:sala de clasa

Competente specifice:

Aplicarea asemanarii triunghiurilor in rezolvarea unor probleme matematice sau practice;

Identificarea perechilor de triunghiuri asemenea in configuratii geometrice date;

Stabilirea relatiei de asemanare intre doua triunghiuri prin metode diferite ; Utilizarea notiunii de paralelism pentru caracterizarea locala a unei configuratii geometrice date

Competente derivate:

C1. Enuntarea definitie a triunghiurilor asemenea;

C2. Enuntarea teoremei fundamentale a asemanarii triunghiurilor;

C3. Demonstrarea teoremei fundamentale a asemanarii triunghiurilor;

C4. Utilizarea notiunii de paralelism;

C5. Aplicarea teoremei fundamentale a asemanarii in rezolvarea problemelor.


Strategii didactice:

Metode: expunerea, explicatia, conversatia, exercitiul;

Mijloace de invatamant: manualul, culegerea, tabla, caietele elevilor, instrumentele geometrice;

Forme de organizare: individual, frontal.

BIBLIOGRAFIE: 

Virgil Ion, Marian Enache, Aurel Spita - "Geometrie pentru gimnaziu", Braila, Editura Univers, ;

Ion Cuculescu, Constantin Ottescu, Laurentiu N. Gaiu -"Matematica: manual pentru clasa a VII -a, Geometrie"; Bucuresti; Editura Didactica si Pedagogica;1996.

Anexe: Schema predarii, Fisa de lucru.

Momentele lectiei/timp

Competente derivate

Continutul lectiei

Strategia didactica

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organi-zare

Moment organizatoric

(2 minute)


Stabileste aspectele de disciplina si frecventa.

Verifica existenta resurselor materiale.

Raspund la intrebari


Conversatia



Frontala



Verificarea cunostintelor anterioare

(2 minute)


Profesorul verifica daca elevii si-au rezolvat tema si ii intreaba daca au intampinat dificultati in rezolvarea temei.

Raspund la intrebari


Conversatia


Manualul, Culegerea


Frontala

Anuntarea temei si a obiectivelor

(2 minute)




Profesorul anunta tema lectiei, obiectivele si noteaza titlul lectiei pe tabla.

Noteaza titlul lectiei in caiete

Explicatia

Tabla

Frontala

Predarea noilor cunostinte

(21 minute)










































Fixarea cunostintelor

(21 minute)


C.1








C.2











C.3













































C.5














C.4.























Definitie :

Doua triunghiuri se numesc asemenea daca au toate laturile proportionale si unghiurile congruente.




Teorema fundamentala a asemanarii

O paralela dusa la una din laturile unui triunghi formeaza cu celelalte doua laturi (sau cu prelungirile lor) un triunghi asemenea cu cel dat .





Demonstreaza Teorema fundamentala a asemanarii:

Fie ABC si DE|| BC, unde DAB , EAC

Din teorema lui Thales   


Din faptul ca DE||BC si secanta AB, respectiv AC,

 si (unghiuri corespondente), si unghiul comun.

Ducem EF||AB, FBC rezulta

ca DBFE paralelogram [DB] [EF] si [DE] [BF]

Din teorema lui Thales ( EF||AB) si [DE] [BF]

rezulta ca 

Concluzie : unghi comun,  , si

ABC A'B'C'



Profesorul scrie pe tabla exercitiile din fisa de lucru .

Profesorul solicita prin sondaj elevii pentru a rezolva problemele din fisa de lucru.

Corecteaza si da indicatii acolo unde elevii gresesc sau au neclaritati












Elevii asculta si noteaza ceea ce profesorul explica. Pun intrebari in cazul in care e ceva ce nu inteleg.





Elevii asculta si noteaza ceea ce profesorul explica. Pun intrebari in cazul in care e ceva ce nu inteleg








Elevii ajuta la demonstrarea teoremei si pun intrebari in momentul in care nu inteleg
























Elevii citesc problemele.

Elevii ies la tabla la indemnul profesorului pentru a rezolva problemele. Cei ramasi in banci rezolva problemele pe caiete.



1.     Avem desenul:

AB||DE (Teorema fundametala a asemanarii)

MA=8+MD

MB=6+MC

MD=24

MC=18

MA=8+24=32

MB=6+18=24


2.

MN||BC(Teorema fundamentala a asemanarii)

NP||CD(teorema fundamentala a asemanarii)

AP=AD - DP

1=









3.Avem desenul

 

Avem

Cum

sau

APMQ patrulater inscriptibil

si cum

PQ||BC

Din PQ||BC si BC||FE

PQ||FE







Expunerea Explicatia















































Explicatia

Exercitiul










Exercitiul


Explicatia

Manualul,

Tabla
















































Instrumen-tele

geometrice,

Caietele elevilor







Fisa de lucru

Tabla

Caietele elevilor

Frontala

















































Indivi- duala










Frontala













Incheierea activitatii

(2 minute)












Da tema pentru ora viitoare



(1)+(2)


Noteaza tema in caiete












Explicatia











Culegere

Manual











Frontala








Schema predarii



Definitie:


Doua triunghiuri se numesc asemenea daca au toate laturile proportionale si unghiurile congruente.

Adica:   si , , rezulta ca


ABC A'B'C'

C'

 

B'

 

A'

 

C

 

B

 


Teorema fundamentala a asemanarii:


O paralela dusa la una din laturile unui triunghi formeaza cu celelalte doua laturi (sau cu prelungirile lor) un triunghi asemenea cu cel dat .

Demonstratie:

Fie ABC si DE|| BC, unde DAB , EAC

Din teorema lui Thales   


Din faptul ca DE||BC si secanta AB, respectiv AC,

 si (unghiuri corespondente), si unghiul comun.


Ducem EF||AB, FBC


DE|| BF

EF||DB DBFE paralelogram [DB][EF] si [DE] [BF]



Din teorema lui Thales ( EF||AB)

[DE] [BF]


Concluzie :

unghi comun,  , si

ABC A'B'C'


Fisa de lucru



Ex.1.

Laturile neparalele [BC] si [AD ale trapezului ABCD se intersecteaza in M. Sa se calculeze lungimile segmentelor [MA], [MB] stiind AB=20, BC=6, CD=15, DA=18

Ex. 2.

In figura urmatore stim ca MN||BC si NP||CD. Sa se arate ca

.

Ex3.

In triunghiul ABC, fie M(BC), P(AB) si Q(AC) astfel incat si . Paralela prin A la BC intersecteaza pe MP in F si pe MQ in E. Daca AMPQ=, aratati ca