Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Referate categorii

DIDACTIC Clasa: I, Limba si literatura romana, Comunicarea scrisa, Grupul de litere „ghi”, cuvinte si propozitiiDIDACTIC Clasa: I, Limba si literatura romana, Comunicarea scrisa, Grupul de litere „ghi”, cuvinte si propozitii

PROIECT DIDACTIC

Clasa: I

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Comunicarea scrisa

Elemente de continut: Grupul de litere „ghi”, cuvinte si propozitii

Tipul de lectie: mixta

Obiective-cadru/Obiective de referinta: 2.1; 2.2; 3.1; 3.2; 3.3

Obiective operationale



A.          Cognitive

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:

OC1 sa identifice grupul de litere „ghi”, aflat in diferite pozitii ale cuvintelor

(OBIECTIV DE ACTUALIZARE)

Nivel minimal – identificarea cuvintelor care contin grupul de litere „ghi”;

Nivel mediu - despartirea in silabe a cuvintelor identificate;

Nivel maximal – stabilirea silabei care contine grupul de litere „ghi”.

OC2 – sa scrie cuvinte care contin grupurile de litere invatate

(OBIECTIV DE DEZVOLTARE)

Nivel minimal – transcrierea cuvintelor formate la alfabetar;

Nivel mediu - alcatuirea unei propozitii cu ajutorul cuvintelor date;

Nivel maximal – formularea si scrierea unor propozitii.

B.          Motrice

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili

OM1 - sa-si coordoneze miscarile pentru a manevra cu operativitate manualul;

OM2- sa manuiasca corect instrumentele folosite (alfabetar, jetoane, fise).

C.          Afective

Elevii:

OA1 – vor manifesta interes pentru recunoasterea grupurilor de litere;

OA2 – vor exprima interes pentru actul comunicarii;

OA3 – se vor mobiliza in scopul rezolvarii sarcinilor propuse de  invatator.

Resurse:

A.          Bibliografice

1.          stiintifice

  • Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane, Polirom 2000

2.          oficiale

  • Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti 2005
  • Marcela Penes, Abecedar, Editura Ana 2004

3.          metodico-didactice

  • Estera Nicolescu- „Didactica limbii si literaturii romane pentru invatamantul  primar”, Editura „Egal”, Bacau – 2003

B.          Metodologice:

a).         strategia didactica: dirijata, inductiva;

b).         metode si procedee: fonetica, analitico-sintetica, conversatia, explicatia, jocul didactic, munca independenta;

c).         forme de organizare: frontala, individuala;

d).         mijloace didactice: alfabetar, fise.

SCENARIUL DIDACTIC

Obiective

Evenimentele lectiei/continuturi/strategie

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

OA1

OA2

I.CAPTAREA ATENTIEI

Ce grup de litere am invatat astazi ?

Ce litere vom folosi pentru scrierea lui ?

Urmaresc cu interes expunerea si materialele didactice pe care le au pe banci si raspund solicitarilor.

ghi – g, h, i

OC1

OC2

OM1

OA1

OA2

II.ENUNTAREA OBIECTIVELOR

Comunic, pe intelesul elevilor, continutul invatarii si performantele asteptate: recunoasterea grupului de litere, scrierea lui in cuvinte si propozitii.

Manifesta curiozitate pentru tema propusa.

OC1

OM1

OM2

OA1

OA2

III. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Le voi cere sa citeasca cuvintele formate la alfabetar si sa dea exemple de alte cuvinte care contin grupurile de litere invatate.

Raspund solicitarilor.

OC1

OA1

OA2

OA3

IV.PREZENTAREA CONTINUTULUI

Voi scrie la tabla specificand diferenta dintre „ghi” si „gi”.

Vor scrie doua randuri cu grupul „ghi”, apoi cuvintele : ghinda, ghinion

OM1

OM2

OA1

OA2

OA3

V.DIRIJAREA INVATARII

Vor scrie la tabla si pe caiet cuvinte ce contin grupul de litere „ghi”.

Raspund solicitarilor.

OM1

OM2

OA1

OA2

OA3

VI.OBTINEREA PERFORMANTEI

Exercitiu oral:

Alcatuiti propozitii cu ajutorul cuvintelor: rece, cirese, girafa, merge, chibrituri, Arghir.

Formuleaza enunturi conform cerintei didactice.

OA1

OA2

OA3

II.FEEDBAACK-UL

Despartiti in silabe cuvintele:

ghinda, ghiocel, ghid, unghie.

Raspund solicitarilor.

OC1

OC2

OM1

OA1

OA2

OA3

VIII.EVALUAREA PERFORMANTEI

Dictare.

Un calator a zarit o ……………….. Era printre …………………. Stejarului. Langa copac era un ……………………………

(frunzele, ghinda, pepene)

un fruct, Stejarul, are, mic.

1). Ce , ce, Che, che, Ge, ge, Gi, gi, Ghe, ghe, ghi, Ci, ci, Chi, chi, cere, rege, Chiriac, ghinda, Angela.

2). Un calator a zarit o ghinda. Era printre frunzele stejarului. Langa copac era un pepene.

3). Stejarul are un fruct mic.

OC1

OC2

IX. RETENTIA

Ce litere am folosit pentru scrierea grupului „ghi”?

Se mobilizeaza pentru a raspunde solicitarilor.

OC1

OA3

X.TRANSFERUL

Propun sa transcrie primele cinci randuri ale textului.

Accepta propunerea invatatorului.

Evaluare

1).         Dictare

2).

Un calator a zarit o ………………………….. Era

printre …………………………….. stejarului. Langa

copac era un …………………………


frunzele

ghinda

pepene

3).         Scrie propozitia folosind cuvintele

se odihneste, Drumetul, langa stejar.

1).trei litere/cuvinte corecte

2). un enunt corect

3).  gaseste primul cuvant

SUFICIENT

SUFICIENT

SUFICIENT

BINE

BINE

BINE

FOARTE BINE

FOARTE BINE

FOARTE BINE