Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Referate categorii

de lectie Clasa : a III a, Stiinte ale naturii, Soarele. Ziua si noaptea. Anotimpurile

Proiect de lectie

Clasa : a III a B

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Disciplina : Stiinte ale naturii

Subiectul : Soarele. Ziua si noaptea. Anotimpurile

Tipul : predare


SCOP



Dezvoltarea capacitatii de investigare a realitatii inconjuratoare.


OBIECTIVE DE REFERINTA

2.4      sa aplice observatia ca demers al cunoasterii de tip stiintific


OBIECTIVE OPERATIONALE

1.           sa descrie in enunturi simple miscarea de rotatie si miscarea de revolutie a Pamantului;

2.           sa explice fenomenele de zi/noapte si formarea anotimpurilor ca efecte ale miscarii Pamantului

3.           sa utilizeze corect in descrierea fenomenelor termenii: ”rotatie”,”axa”, ,,echinoctiu”, „solstitiu”;

4.           sa caracterizeze anotimpul propus in functie de factorii de mediu: temperatura, precipitatii, vant, durata zilei si a noptii;

OBIECTIV AFECTIV

Dezvoltarea curiozitatii pentru transformarile din lumea inconjuratoare


STRATEGII DIDACTICE:

Metode didactice: observarea, conversatia euristica, explicatia, problematizarea, lectura explicativa, jocul didactic, munca independenta, metode activ participative – metoda mozaic, turul galeriei.


Mijloace de invatamant: ilustratii, fisa de lucru, textul suport, casetofon, cd, hartie glasse, glob pamantesc


Resurse organizatorice: frontal, individual, pe echipe

Resurse umane : colectivul clasei format din 17 elevi

Resurse temporare: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

1.           Dumitru Radu - ,,Stiinte ale naturii” manual pentru clasa aIII-a, Ed: Didactica si Pedagogica Bucuresti 2007

2.           M.E.C. - ,,Ghid metodologic de aplicare a programei de cunoasterea mediului la clasele III-IV” , Bucuresti 2004

3.           Teodora Pitila, Cleopatra Mihaiescu - ,,Auxiliar pentru cunoasterea mediului clasa aIII-a”, Aramis 2004

4.           Dumitru D Paraiala, Viorica Paraiala – Auxiliar al manualelor alternative- clasa aIII-a”, Ed. Euristica Iasi

Nr crt

Momentele lectiei

Ob

Elemente de continut

Resurse

Evaluare

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

metode

mijloace

Organi

zatorice

1.


Captarea atentiei



- prezentarea unei discutii intre un soarece, o broasca si un melc;

-elevii asculta

-lectura explicativa

-textul suport

– anexa1

-activitate frontal



2.

Anuntarea temei si a obiectivelor


Astazi vom face o calatorie imaginara in cosmos, vom intelege cum se formeaza ziua si noaptea si vom discuta despre anotimpuri. Pentru aceasta voi trebuie sa observati cu atentie ilustratiile si sa raspundeti la diferite intrebari, si cu siguranta ne vom si juca. Scrierea titlului :

Soarele. Ziua si noaptea. Anotimpurile

-elevii asculta

-conversatia euristica


-activitate frontal



3

Dirijarea invatarii






01











02






03









01

02

03








04

Nu am gasit raspunsul la intrebarile celor trei prieteni: „Ce este soarele?” Stie cineva? Soarele este steaua aflata in centrul sistemului nostru solar. Pamantul si toate celelalte planete se invart in jurul Soarelui. Energia provenita de la Soare sub forma si caldura face posibila intreaga viata de pe Pamant.

* Stie cineva cate planete sunt in sistemul nostru solar?

* In sistemul solar exista noua planete: MERCUR, VENUS, PAMANT, MARTE, JUPITER, SATURN, URANUS, NEPTUN, si PLUTO.

Planeta Pamant se invarte in jurul axei sale imaginare. Face o rotatie totala in 24 de ore. Aceasta este durata unei zile. Pe partea luminata si incalzita a pamantului este zi, iar pe partea opusa , neluminata, este noapte.

Pamantul se roteste in jurul Soarelui timp de 365 de zile si 6 ore, adica un an. Din patru in patru ani, anul are 366 de zile. Datorita miscarii Pamantului in jurul Soarelui, acesta nu este incalzit uniform pe toata suprafata lui si astfel se formeaza anotimpurile. Care sunt cel e patru anotimpuri pe care le intalnim la noi in tara?(primavara, vara, toamna, iarna)


Munca independenta

- fisa prezinta diferite enunturi din cele explicate si dupa completare este verificata si corectata frontal – prima parte din schema lectiei


Am mai spus ca datorita rotatiei in jurul Soarelui se formeaza cele patru anotimpuri.

- sunteti grupati pe echipe; fiecare echipa are cate un poster; fiecare membru al echipei are pregatit un material; informatiile pe care le considerati cele mai importante le plasati pe poster ( informatiile sunt grupate in functie de principalii factori de mediu: temperatura, precipitatii, vant, durata zilei si a noptii), de asemenea puteti desena, asambla, scrie o poezie; elemente caracteristici ale anotimpului pe care il reprezentati.

-elevii asculta

- raspund la intrebari




























-asculta explicatiile si

rezolva fisa






-asculta explicatiile si realizeaza posterul

- deseneaza

- realizarea unui strugure

- conversatia euristica

-explicatia

-observatia

- problematiza

rea

- munca independenta

- metode activ participative

-mozaicul

-problematiza

rea

- munca independenta

- turul galeriei

- planse ilustative,

Anexa 2


-globul pamantesc




















Anexa 3






Anexa 4

-activitate frontal

-activitate individua

la

imbinarea tuturor formelor de activitate frontal

individual

pe echipe












Obtinerea performantei


- diferentierea dintre anotimpul calendaristic si cel astrologic.


- turul galeriei explicatia



Feed-back-ul


- discutii pe baza posterelor realizate; explicati  suplimentare pentru intelegerea si fixarea corecta a notiunilor; corectarea eventualelor greseli.







Asigurarea retentiei si transferului


-* prezentarea anotimpului iarna – vals „Once upon a December”







Evaluare globala


Aprecieri finale vor fi facute in functie de: raspunsurile primite; de atentia elevilor.

- notarea elevilor activi si atentionarea celor mai  putin atenti.

-elevii asculta

-conversatia euristica



Anexa 1

DISPUTA 1

Melcul, broasca si soarecele se hotarara intr-o zi sa-si puna mintea la un loc si sa rezolve problema care de mai mult timp ii framanta: ce este soarele. Incepura prin a-si spune fiecare parerea:

- Eu cred ca soarele e o budinca uriasa proaspat scoasa din cuptor.

DISPUTA 2

Melcul, broasca si soarecele se hotarara intr-o zi sa-si puna mintea la un loc si sa rezolve problema care de mai mult timp ii framanta: ce sunt soarele. Incepura prin a-si spune fiecare parerea:

- Da' de unde, spuse broscuta. De fapt, soarele e o balta calda.


DISPUTA 3

Melcul, broasca si soarecele se hotarara intr-o zi sa-si puna mintea la un loc si sa rezolve problema care de mai mult timp ii framanta: ce sunt soarele. Incepura prin a-si spune fiecare parerea:

- Eu vad lucrurile cu totul altfel, adauga melcul. Soarele e casa melcului de lumina;

Dupa ce isi spusera acestea, nici unul nu mai voia sa renunte la parerea sa.

Anexa 2

Miscarea de rotatie a Pamantului in jurul axei sale

Miscarea de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui

Anexa 3

Completeaza spatiile lacunare

„S-a descoperit ca Pamantul, asemenea tuturor planetelor, se invarte in jurul Soarelui. O rotatie completa a …………….. in jurul Soarelui se realizeaza in…………..de zile si …….ore.

Pamantul se invarte si in jurul ……….sale. O rotatie totala se face in…… de ore. Aceasta este durata unei zile. Pe partea luminata si incalzita a pamantului este….., iar pe partea opusa , neluminata, este ………….


(Pamantului, 365, 6, axei, 24, zi, noapte)



Anexa 4

Primavara Lunile de primavara sunt: martie, aprilie, mai. Vestitorii primaverii sunt ghiocei si sosirea pasarilor calatoare. La 21 martie, cand ziua este egala cu noaptea este echinoctiu de primavara. De la aceasta data, zilele se lungesc si devin mai calde, iar nopti1e sunt mai scurte. Soarele straluceste mai tare, iar temperatura aerului creste pana la 20°. Vremea este schimbatoare, zile mai reci alternand cu zile insorite. Cad precipitatii bogate sub forma de lapovita si ploaie. Vanturile aduc nori de ploaie sau ninsoare.



Vara Lunile de vara sunt: iunie, iulie, august. Feria de flori anunta anotimpul vara. La 22 iunie este solstitiul de vara, data la care ziua este cea mai lunga din an. In acest anotimp Soarele straluceste si incalzeste foarte tare Pamantul. Temperatura aerului atingand valori de pana la 30-35°. Vanturile aduc nori de ploaie. De obicei cad ploi calde insotite de tunete, fulgere si trasnete, dar uneori este insotita si de grindina. In unele perioade ale verii ploile lipsesc total; atunci este seceta. In diminetile de vara, la suprafata pamantului se formeaza roua.



Toamna Lunile de toamna sunt: septembrie, octombrie, noiembrie. Caracteristicile toamnei sunt: inceputul noului an scolar, multitudinea de legume si fructe. La 23 septembrie este echinoctiul de toamna, cand ziua este egala cu noaptea. De la aceasta data zilele devin mai scurte si mai racoroase. Ca si in timpul primaverii, vremea este schimbatoare. Temperatura aerului este scazuta, mai ales noaptea, ziua atingand valori de sub 20°. Bat vanturi puternice, iar precipitatiile sunt sub forma de ploaie, lapovita si ninsoare. In unele dimineti apare ceata, iar pe sol se formeaza bruma.


larna Lunile de iarna sunt: decembrie, ianuarie, ferbuarie. Caracteristicile anotimpului iarna sunt; zapada, sarbatorile de iarna cu sosirea lui Mos Craciun. La data de 22 decembrie este solstitiul de iarna, cand ziua este cea mai scurta, iar noaptea este cea mai lunga din an. Este cel mai rece anotimp, cu temperaturi care coboara sub 0°. Precipitatiile cad sub forma de zapada, lapovita. In unele zile se formeaza promoroaca si polei. Apele ingheata. Bat vanturi puternice, uneori spulberand zapada (viscol).