Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DE LECTIE Limba si literatura romana Iarna

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de invatamant: scoala cu clasele I-VIII Bertea

Data:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Iarna

Subiectul: Intonatia propozitiei- semnul exclamarii



Tipul lectiei consolidare

STRATEGIA DIDACTICA

Metode si procedee conversatia,explicatia,jocul didactic,munca independenta,brainstormingul,inteligentele multiple,caruselul,

Forme de organizare :frontal ,individual ,in perechi ,pe grupe

Mijloace de invatamant;flipp-ceartul,coli albe ,markere,saculet cu papusi ,plansa,manualul,culegerea, caiete,fise ,

OBIECTIVE DE REFERINTA;

1.6-sa semnaleze prin replica adecvate intelegerea mesajului interlocutorului ;

2.5 . -sa-si adapteze vorbirea in functie de partenerul de dialog

4.3 sa respecte ortografia cuvintelor si punctuatia in scrierea enunturilor/textelor

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1 - sa identifice situatiile in care se foloseste semnul exclamarii;

O2 - sa recunoasca cazurile in care se foloseste semnul exclamarii;

O3 - sa reproduca situatiile in care se foloseste semnul exclamarii;

O4 - sa argumenteze folosirea semnelor de punctuatie;

O5 - sa completeze semnele de punctuatii in cazurile cerute

O6 - sa interpreteze fapte sau situatii de utilizare a semnului de punctuatie stabilit;

O7 - sa transforme propozitiile astfel incat sa foloseasca alte semene de punctuatie

BIBLIOGRAFIA:

Ion Serdean - Didactica limbii si literaturii romane " - Editura Corint- Bucuresti - 2005

Iordachescu, C., 2004, Sa dezlegam tainele textelor literare - clasa a II-a, Editura Carminis , Pitila

Pitila, T., Mihailescu, C., 2004, Limba si literatura romana - manualpentru clasa a - II -a, Editura Aramis, Bucuresti.

Pitila, T., Mihailescu, C., 2004, Limba si literatura romana - caietul elevului - clasa a-II-a, Editura Aramis, Bucuresti

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele

lectiei

Obiecti

ve

ope

rationa

le

Continutul stiintific

Strategii didactice metode procedee

mijloace did.

Forme de organizare


Evalua

re

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric


Organizarea colectivului de elevi si pregatirea materialelor necesare lectiei, asigurarea climatului de incredere reciproca intre invatator si elevi pentru reusita actului didactic.

Elevii pregatesc cele necesare lectiei.

-convesatia


Aprecie

rea verbala

2. Actualizarea cunostintelor

O1

O2

O3


Solicit elevii sa-mi spuna la ce se gandesc cand spun :semnele de punctuatie.

Notez  raspunsurile elevilor pe flip-ceart

Plecand de la raspunsurile date cer sa-mi dea exemle cand sunt folosite semnele de punctuatie.

-dau raspunsurile potrivite

Dau exemple de cazuri in care se fol semnele de punctuatie

-brainstor

mingul

(frontal)

Conversa

tia

(frontal)

Aprecie

rea verbala

3. Anuntarea subiectului temei si enuntarea obiectivelor



Anunt titlul si obiectivele.

Scriu pe tabla titlul lectiei si autorul.

Constientizeaza obiectivele.

Scriu titlul pe caiete.



4. Dirijarea invatarii

5 Obtinerea performantei

O1

O3

O4

O6 O3

06 O7

O3

O5

O6

O7

Anunt elevii ca vom juca 1)<<Saculetul cu surprise>>

Cate un  reprezentant al fiecarei grupe sa scoat din sac o surpriza.

Dau explicatiile necesare.(fiecare papusa scoasa reprezinta un personaj;elevilor li se cere  ca personajul lor sa dea o povata ,un sfat pt un coleg de la alta grupa )

2)Se alege un elev ,iar colegiilor lui li se cere sa-i transmita urari cu ocazia zilei lui de nastere.

3) Cer elevilor sa formeze doua cercuri (Hora prieteniei),astfel incat fiecare elev va avea un partener ,care se schimba la fiecare pas adaugat facut. Voi cere apoi rezolvarea diferitelor sarcini .

(Inteligentele multiple )

Dau fiecarei grupe plicul cu sarcinile pe care trebuie sa le indeplineasca.

Impart materialele ;monitorizez activitatea grupelor,coordonez prezentare si aprecierea sau corectare produselor.

-scot din sac cate o papusa

Rezova sarcinile in colaborare

-raportorul prezinta produsul

-asezati in cerc in jurul colegului ii spun diferite urari;

-asezati in cercuri ,fata in fata ,vor alcatui propozitii dupa cerintele date;

1) grupa actorilor -de prezentat un moment artistic ce contine propozitii -enuntiative,interogative,exclamative)

2)grupa desenatorilor -au de facut un desen dupa propozitii date.

3) grupa scriitorilor -au de alcatuit propozitii in toate cazurile folosirii semnului exclamarii,

Raportorii vor prezenta produsele

Celelalte grupe vor aprecia sau vor face comentarii asupra produselor


-(frontal)

-explicatia

Jocul didactic

(pe grupe )

-exercitiul

(rontal)

-exercitiu de stimulare pozitiv

(-in perechi)

-caruselul

-explicatia

Conversatia

Inteligentele multiple

(pe grupe)

(Frontal )

conversatia

Aprecie

rea verbala

produse

le obtinute

Aprecie

rea verbala

verifica

rea orala

Aprecie

rea verbala

produse

le realizate

Notarea reciproca

6.

Evaluare performantelor

O5

Voi imparti elevilor fise de munca independenta

Monitorizeaz activitate clasei.

Voi solicita cativa elevi sa citeasca ,,semnele de punctuatiae "in versuri

-vor rezolva cerintele de pe fisa;

-vor schimba cu colegul din dreapta fisa si vor corecta si nota fisele acestora;

-vor face corecturile finale dupa planja afisata la tabla

Elevii numiti vor citi.

-conversatia

-explicatia

-munca independent

ta

(individual)

(in perechi)

-plansa cu rezolvarea exercitiului


Produse

le realizate

-fisele elevilor

-autonotarea si notarea reciproca

Aprecirea verbala

6.

Concluzii si aprecieri


Voi face aprecieri colective, evidentieri, observatii si recomandari

-fac aprecieri asupra desfasurarii si participarii lor la lectie


Aprecie

rea verbala

7 Tema pentru acasa


Dau tema pt acasa .

Noteaza tema