|
PROIECT DE LECTIE
SCOALA:"MIHAIL SADOVEANU", BRAILA
CLASA :a VIII-a
OBIECTUL: Istorie
UNITATEA: Romanitatea orientala in mileniul marilor migratii
SUBIECTUL: Romanitate si crestinism
TIPUL LECTIEI: mixt
TIMP: 50 minute
COMPETENTE DERIVATE: Prezentarea rolului jucat de crestinismin romanizarea populatiei dacice
COMPETENTE SPECIFICE:
C1- definirea urmatorilor termini istorici: crestinism, romanitate orientala
C2- descrierea spatiului dacic dupa retragerea aureliana
C3- identificarea factorilor care au coribuit la pastrarea romanitatii
C4- prezentarea evolutiei crestinismului
C5- participarea activa pe parcursul lectiei;
C6- cooperarea cu ceilalti elevi pentru realizarea sarcinilor.
C7- localizarea pe harta/ atlase a: a spatiului locuit de daco-romani intre secolele III-VII
STRATEGIA DIDACTICA
RESURSE PROCEDURALE: -conversatia examinatoare
-conversatia euristica
-expunerea
-problematizare
-dialogul
-explicatia
-demonstratia
-exercitiul
-activitatea independenta;
MIJLOACE DE INVATAMANT:- manual de istorie, clasa a V-a,
-harta, planse, atlase, fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Constantin Daicoviciu, Le probleme de la continuite en Dacie. Observations et precisions d'ordre historique et archeologique, Bucarest, 1940.
Serban Papacostea, De la inceputurile civilizatiei la sinteza romaneasca
DESFASURAREA LECTIEI
|
Etapele lectiei |
Durata |
C |
Continutul stiintific al lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Strategia didactica |
||
|
Resurse procedura-le
|
Mijloace de invata-mant
|
Forme de organiza-re |
||||||
|
1. Moment organizatoric
|
2 min |
|
|
Notarea absentelor Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. |
Elevul de serviciu anunta absentele Elevii se pregatesc pentru lectie |
-conversatia |
-manual -caiete -harta -atlase |
-frontal |
|
2. Verificarea cunostintelor |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Captarea atentiei |
|
|
|
|
|
|
|
frontal |
|
4. Precizarea continutului, competentelor |
|
|
|
Noteaza pe tabla titlul si anunta obiectivele. |
Noteaza titlul lectiei in caiete. |
|
|
frontal |
|
5. Introducerea noilor cunostinte |
|
C1C2C3C4C5C6C7 |
|
Noteaza esentialul pe tabla.
Arata la harta intinderea statului dac |
Noteaza schema lectiei de pe tabla.
Urmaresc harta |
Expunere
|
harta |
frontal |
|
6. Fixarea cunostintelor |
|
C1C2C3C4C5C6C7 |
|
Imparte clasa in 2 grupe. |
Fac aplicatia grupei din care fac parte. |
exercitiul |
Manualul |
Pe grupe |
|
7.Aprecierea elevilor |
|
|
|
Noteaza elevii argumentand nota. Da tema pentru acasa. |
|
|
|
frontal |
ANEXA: SCHEMA LECTIEI
Romanitate si crestinism
-270-275 retragerea aureliana pe linia Dunarii=
Dobrogea - ramane in Imperiul Roman
-interes pentru zona de la N de Dunare-avantpost in fata popoarelor migratoare
- nr mare de unitati militare
-eforturi de aparare
Constantin cel Mare
-brazda lui Novac=val de pamant pe linia Dunarii, la N
-pod peste Dunare intre Oescus si Sucidava
-numeroase asezari fortificate
Iustinian
-centre puternice la N de Dunare: Lederata, Arcidava, Sucidava, Drobeta etc.
= patrunderea produselor romane in interiorul arcului carpatic= alimentarea procesului de romanizare
-Tertulian si Eusebiu din Caesarea - Sf. Apostol Andrei raspandeste crestinismul la N de Dunare, sec I d.Hr.
-raspandit prin colonisti si militari
-Diocletian, Galeriu prigoana crestinilor, nume de martiri: Axiopolis, Niculitel etc.
-dupa 313 (Edictul de la Milan) - raspandirea rapida a crestinismului= important factor de romanizare
-numeroase dovezi ale crestinarii: opaite de lut si bronz cu cruce, cruci si simboluri crestine pe vase ceramice la Apulul, Drobeta, Biertan, Sucidava, Potaisa, Porolisum