|
Proiect de lectie
Scoala de Arte si Meserii Botiza
Data : 20.05.
Clasa : a VI-a A
Obiectul : Fizica
Capitolul: Fenomene electrice
(Circuitul electric. Curentul electric. Conductori. Izolatori. Efecte ale curentului electric. Gruparea becurilor in serie si in paralel. Intensitatea curentului electric. Tensiunea electrica)
Tema lectiei: Recapitularea notiunilor studiate la capitolul "Fenomene electrice"
Tipul lectiei: lectie mixta (lectie de laborator / lectie de recapitulare - sistematizare)
COMPETENTE GENERALE
Cunoasterea si intelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a legilor si a metodelor specifice domeniului; explicarea functionarii si utilizarii unor produse ale tehnicii intalnite in viata de zi cu zi /Investigarea stiintifica experimentala si teoretica
Competente specifice
- sa-si formeze priceperi si deprinderi de munca independenta prin realizarea diferitelor circuite electrice dupa o schema data;
- sa stie sa utilizeze ampermetrul si voltmetrul pentru masurarea I, U;
- sa interpreteze datele experimentale culese.
sa-si fixeze cunostintele asimilate la capitolul "Fenomene electrice".
Strategii didactice:
a. mijloace de invatamant:
trusa de fizica: becuri, conductoare de legatura, intrerupatoare, ampermetru, voltmetru, baterii, alte dispozitive pentru punerea in evidenta a efectelor curentului electric.
fise de lucru
teste
b. metode de invatamant:
experimentul, exersarea, problematizarea, conversatia de fixare - sistematizare
c. forme de activitate:
lucrare de laborator individuala: fiecare din cele cinci grupe isi are lucrarea sa distincta, cu tema proprie.
frontal, pentru recapitularea si sistematizarea cunostintelor asimilate;
d. metode de evaluare:
evaluare continua, pe parcursul derularii experimentelor;
verificarea concluziilor de pe fisele de lucru;
test final (autoevaluare).
Surse informationale:
Manual Fizica clasa a VI-a All;
Culegerea de probleme de fizica - clasa a VI-a;
Nr.
crt.
Eveniment
didactic
(minute)
Activitatea de instruire
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1.
Moment organizatoric
2
- verificarea prezentei, captarea atentiei
- se pregatesc pentru lectie
2.
Verificarea
temei
2
3.
Prezentarea temei si a
lucrarilor de laborator propuse. Discutarea sarcinilor din fisele de lucru.
5
- informeaza elevii asupra modului de desfasurare a lectiei de laborator: fiecare grupa va realiza o lucrare, iar apoi vor prezenta rezultatele obtinute
- distribuie fisele de lucru dand indicatii asupra modului de completare a acestora
- studiaza sarcinile de lucru din fisa primita, verifica daca au toate materialele necesare, pun intrebari in cazul unor neclaritati
4.
Realizarea lucrarilor de laborator individuale propuse
(1,2,3,4,)
15
- supravegheaza modul in care se realizeaza lucrarile
- realizeaza montajele dupa indicatiile din fisele de lucru
- efectueaza experimentele si acolo unde este cazul, masuratorile
- completeaza concluziilepe fisele de lucru
5.
Prezentarea rezultatelor obtinute in cazul fiecarei lucrari 1-5
15
- pune intrebari despre modul de realizare al experimentului, despre concluziile care se trag in urma acestuia, realizand trecerea in revista a tuturor notiunilor studiate la acest capitol
- din partea fiecarei grupe, un elev prezinta lucrarea ce a fost realizata si concluziile experimentale; ceilalti elevi sunt atenti si eventual completeaza.
6.
Evaluarea
10
- remarca elevii (grupa) cu rezultatele cele mai bune
- distribuie un test final de capitol
- completeaza testul
7.
Incheierea lectiei
1
Fisa nr.1
Sarcini de lucru:
1. Realizati montajele:
Un circuit electric simplu este format din..,,
si.
Daca becul lumineaza, intrerupatorul este. si circuitul se numeste
Daca becul nu lumineaza, intrerupatorul este. si circuitul se numeste
2.Observati luminozitatea becurilor cu cat numarul lor este mai mare in cazul serie.
Scoateti unul din becuri in cazul gruparii serie.
3.Completati concluziile:
Gruparea serie prezinta anumite .. Cu cat numarul becurilor este mai mare, cu atat ele lumineaza maiDaca unul din becuri se defecteaza celelalte..
Fisa nr.2
Sarcini de lucru:
1. Realizati montajele:
Un corp care permite trecerea .. prin el se numeste..
Un corp care nu permite trecerea .. prin el se numeste..
2. Observati luminozitatea becurilor cu cat numarul lor este mai mare si in cazul serie, si in paralel.
Scoateti unul din becuri in cazul gruparii paralel.
3.Completati concluziile:
Gruparea paralel prezinta anumite ..Oricat de mare ar fi numarul becurilor, ele lumineaza .. Daca unul din becuri se defecteaza celelalte..
Fisa nr.3
Sarcini de lucru:
1. Realizati montajul: pagina 106 din manual - 4 scheme
2. Introduceti, pe rand, ampermetrul, in punctele A, B, C.
Notati valorile intensitatii curentului:
IA=.
IB=.
IC=.
3. Completati concluziile:
Unitatea de masura pentru intensitatea curentului electric este Aparatul de masura se numeste Acesta se conecteaza in .. cu celelalte elemente de circuit.
Intensitatea c. e. in diferite puncte ale unui circuit serie este ..
Fisa nr.4
Sarcini de lucru:
1. Realizati montajul: pagina 109, cel de sus
2. Introduceti, pe rand, voltmetrul, intre punctele AB, CD, AD.
Notati valorile tensiunii electrice:
UAB=.
UCD=.
UAD=.
3. Completati concluziile:
Unitatea de masura pentru tensiunea electrica este Aparatul de masura se numeste Acesta se conecteaza in cu elementul a carui tensiune la borne vrem sa o determinam.
Tensiunea la bornele sursei este dintre tensiunea la bornele primului bec si tensiunea la bornele celui de-al doilea bec.