|
Proiect de lectie
Profesor :
Data : 9 mai
Clasa : a V-a
Obiectul : Limba si literatura romana
Subiectul lectiei:Parti de vorbire flexibile
Tipul lectiei : Insusirea de noi cunostinte
Obiective generale : Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Obiective specifice : 1.1 sa sesizeze sensul unitatilor lexicale noi in functie de context
1.6 sa recepteze adecvat formulele de initiere , de mentinere si
de incheiere a unui dialog
2.1 sa realizeze inlantuirea corecta a ideilor dintr-un mesaj oral
2.2 sa utilizeze relatiile de sinonimie , antonimie
2.3 sa utilizeze categoriile gramaticale invatate in diverse tipuri
de propozitii
3.3 sa identifice modurile de expunere intr-un text epic
Strategia didactica :
a) Metode si procedee : conversatia , exercitiul , jocul de rol , explozia stelara
b) Forme de organizare : activitate frontala cu colectivul clasei
c) Resurse : capacitatea de invatare a elevilor
d) Mijloace didactice : manualul , volum de fabule
Desfasurarea activitatii
Nr.crt |
Evenimentele lectiei |
Continutul adecvat |
Strategia |
Evaluare |
1.
2 .
3 .
4., 5.
6 .
|
Actualizarea celor invatate
Captarea atentiei
Enuntarea obiectivelor ce urmeaza a se atinge
Prezentarea sarcinilor de invatare si conducerea invatarii
Asigurarea retentiei si a transferului
|
Verificarea si corectarea temei . In cadrul acestui moment al lectiei se verifica insusirea corespunzatoare a partilor de vorbire flexibile si a functiilor sintactice ale acestora .
Precizez ca ora de curs se va desfasura sub forma unui concurs care are ca scop consolidarea cunostintelor despre partile de vorbire flexibile prin joc .
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili printre altele de aplicarea cunostintelor de limba deja acumulate .
Fisa de lucru 1. Care dintre formele de plural ale urmatoarelor substantive sunt corecte ? Corn- coarne / cornuri Cot - coate / coti / coturi Banda - benzi / bande 2 . Care este forma corecta de genitiv a substantivelor : Vulpe - vulpii / vulpei Voce - vocii / vocei Frunza - frunzei / frunzii .
3 . Dati exemple de enunturi in care ,,un '' si ,,o''sa aiba valori gramaticale diferite , precizandu-le !
4 . Intre seriile urmatoare de adjective exista una in care adjectivele au doua forme flexionare . Identificati-o ! * inalt , adanc , dulce * adanc , limpede , dulce * limpede , dulce , mare .
5 . In enunturile urmatoare cuvantul ,,noua'' are valori morfologice diferite . Numiti-le ! * Noua pisici au invatat ieri de la pranz sa .miaune . * Si noua ne-a placut piesa pisiceasca desi nu era noua .
6 . Care este forma corecta a verbelor ? a) Nu bateti covorul !/Nu bateti covorul ! Ne facem temele ./ Ne facem temele . Nu vrea sa ne dea atentie . / Nu vrea sa ne deie atentie .
b) Scrieti / Scrie-ti cu totii ! Scrie- ti / Scrieti exercitiul pentru tine !
Fiecare echipa va primi cate un desen care consta intr-o floare .Sunt rugati ca pe fiecare petala din primul rand de petale sa scrie numele fiecarei parti de vorbire flexibile iar pe al doilea rand de petale , functiile sintactice pe care le pot indeplini fiecare dintre ele .
Tema pentru acasa : Redactati o compunere gramaticala cu tema la alegere, in care sa utilizati substantive si adjective cu functii sintactice diferite . |
Prin sondaj se va verifica si corecta sarcina de lucru avuta spre rezolvare.Tot prin sondaj , elevii vor defini partile de vorbire invatate .
Concursul va avea doua etape si probele se vor puncta dupa cum vom vedea .
Se inmaneaza echipelor fisele de lucru.
Elevii vor primi fisele de lucru ce contin 6 exercitii. Exercitiile vor fi lucrate in echipa iar capitanul echipei va citi raspunsurile .
Raspunsurile corecte care se vor puncta corespunzator sunt subliniate cu albastru .
Se realizeaza prin rezolvarea exercitiului propus si de asemeni prin tema pentru acasa .
|
Se face prin aprecieri verbale .
Raspunsurile sunt corectate.
Raspunsurile sunt intarite prin aprecieri verbale .
Raspunsul a fost apreciat dat fiind faptul ca la acest exercitiu au fost antrenti si elevii mediocri . |