Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de activitate Consiliere pentru succes - Semnele stresului Clasa: a-VII-a

Proiect de activitate

Aria Curiculara: Consiliere și Orientare

Disciplina: Consiliere pentru succes

Tema: ,,Semnele stresului"

Clasa: a-VII-a A



Data: 25.11.

Obiectivul de referința: recunoașterea semnelor stresului și identificarea unor modalitați de a face fața acestuia

Obiective operaționale:

sa recunoasca semnele stresului;

sa descrie situații/exemple care genereaza stari de stres;

sa identifice cat mai multe modalitați de a face fața in situațiile de stres


Tipul activitații: Consiliere colectiva

Timp realizare: 50 minute

Metode și tehnici: expunerea, problematizarea, exercițiu de auto reflecție, dezbaterea, povestirea, lucru pe echipe

Instrumente: chestionar, fișe de lucru

Locul de desfașurare: sala de clasa

Desfașurarea activitații

1.     Moment organizatoric 5'

Se va realiza captarea atenției printr-o discuție cu elevii despre ceea ce ințeleg prin stres, sugerandu-le sa se gandeasca la cuvinte sau expresii pe care ar putea sa le utilizeze pentru a exprima acest concept.

Se va urmari relativizarea modului de ințelegere a stresului (subliniindu-se

ca stresul este ceva obișnuit).

2.     Prezentarea materialului stimul și dirijarea invațarii 30'

Se impart fișele de lucru-chestionar pentru ,,Semnele stresului" iar elevii

sunt rugați sa noteze, sa puna un semn in dreptul acelor itemi/situații pe carele-au trait in mod frecvent, uneori sau deloc. Apoi li se cere sa se organizeze in grupuri mici (4-5 elevi) și sa prezinte exemple in care sa spuna cum s-au simțit și ce au facut.

Se poarta o discuție cu elevii despre importanța recunoșterii semnelor stresului și despre parerile lor cu privire la utilitatea acestor informații.

In continuare, elevii for face un mic exercițiu. Se va expune o intamplare inspirata din realitate, cu titlul ,,O zi bunao zi". Se vor purta cateva discuții pe subiectul intamplarii, cu scopul de a-i pregati pe elevi pentru sarcina ce urmeaza. Intrebarile se vor referi la urmatoarele:

Despre ce credeți voi ca este vorba in aceasta intamplare?

Ce situații de stres traiește mama?

Ce simte mama? cum acționeaza?

3.     Fixarea conceptelor. Realizarea feedback-ului 15'

Se verifica in ce masura elevii au ințeles activitatea, invitandu-i pe toți sa se organizeze in doua grupuri. Cele doua grupuri vor avea urmatoarele sarcini: primul grup va nota pe fișa semnele stresului așa cum reies din povestire iar al doilea grup va scrie pe o alta fișa, exemple/modalitați de a face fața situațiilor stresante.

In final au loc dezbateri intre cele doua grupuri. Elevii impreuna cu profesorul consilier vor extrage concluzii potrivite cu privire la recunoașterea semnelor stresului și descoperirea unor cai/soluții de a face fața situațiilor de stres.




Chestionar - Foaie de lucru ,,Semnele stresului"


Instrucțiuni: Bifați categoria potrivita, in fucție de cat de des intalniți acel semn.

Nr.

crt.

Semnul

foarte des

des

foarte rar

niciodata

1.

Incapacitatea de a dormi sau somn fara odihna

2.

Iritabil, mai indispus decat de obicei

3.

Creșteri sau scaderi ale apetitului alimentar

4.

Creșteri in consumul de medicamente

5.

Stari bruște de plans

6.

Ingrijorare pentru multe lucruri

7.

Lipsa controlului și a rabdarii; țipatul la alții

8.

Confuzie, nesiguranța

9.

Dureri de cap, corp tensionat

10.

Comportament agitat, nerabdator

11.

Declin in obținerea realizarilor

12.

Dificultate de conlucrare cu ceilalți

13.

Nemulțumiri constante, sentimentul ca lucrurile nu sunt in regula

14.

Pierderea interesului in general

15.

Cerința constanta de perfecționare pentru sine sau ceilalți

O zi buna o zi

Suntem patru membri in familia mea: doi copii, mama și tata, fiecare cu programul și atribuțiile sale de familie. Mi se pare totu și ca mama are un program deosebit. Este mereu stresata, nervoasa și neliniștita. Imi imaginez ziua de maine a mamei mele, o zi la fel ca celelalte:

Se trezește la ora 6, ne trezește apoi pe noi, copii.

Pregatește și ne servește micul dejun, ne pregatește pentru școala  și ne da bani pentru pachet, o duce pe sora mea la gradinița, se indreapta apoi spre stația de tramvai, intrebandu-se:

Voi ajunge oare la timp la servici?

Daca o sa intarzii, ce o sa mi se intample?

Sunt aranjata corespunzator pentru o noua zi de lucru?

Oare nu am uitat nimic acasa?

Vine tramvaiul. Este foarte aglomerat așa ca, in momentul in care cineva o calca pe picior rupandu-i ciorapul, justifica gestul ca fiind normal. Nici chiar atunci cand unul din pasageri o impinge agresand-o verbal nu riposteaza, deoarece injuriile nu intra in vocabularul unei femei civilizate. Ajunge la servici uitand toate intamplarile și urandu-și: ,,O zi buna!"

Dar ghinion! Și aici apar divergențe.

,, Nimic nu ma doboara!" iși spune ea.

La ora 16 ajunge acasa. Credeți ca este cumva obosita? Ar dori poate cateva minute de odihna? Atunci de ce intra pentru cateva ceasuri bune in bucatarie? O fi cumva camera ei preferata? Sau poate baia pe care de doua, trei ori pe saptamana o folosește cel mai mult dintre membrii familiei? Timpul petrecut in bucatarie este alternat cu timpul in care ne ajuta sa efectuam temele.

Seara vine tata foarte obosit de la servici! Inventariaza din ochi activitațile mamei. Credeți ca se declara mulțumit? Nicidecum! Funcția de șef nu-i permite sa aiba slabiciuni. Doar slabiciunile sunt pentru femei, nu-i așa?

Incep certurile. Dar totul are un sfarșit. Vine noaptea, cand mama are cateva ore de timp liber, adica de somn! Deci doarme visand o noua zi fericita.

Fișa de lucru - grup nr. 1

Fișa de lucru - grup nr. 2