Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Pentru realizarea lectiei de citire cu tema: "Sunetul si litera F mare de tipar"

PROIECT DIDACTIC

Pentru realizarea lectiei de citire cu tema :"Sunetul si litera F mare de tipar"

Tipul lectiei - dobandire de cunostinte

OBIECTIVE GENERALE: -  familiarizarea cu litera "F"

formarea deprinderii de a citi corect litera "F" mare de tipar, ca semn al sunetului "f"

F la inceputul propozitiei; -"F" -scrierea substantivelor proprii;

dezvolterea deprinderii de a citi corect cuvinte din 2-3 silabe,a unor propozitii care sa contina litera nou invatata in diferite parti(la inceput de propozitie,in interiorul acesteia)

corectarea vorbirii copiilor - inlaturarea confuziei care se face intre "f" si "v" ;

dezvoltarea deprinderii de a citi corect, constient si expresiv (respectarea semnelor de punctuatie,constientizarea folosirii acestora);

imbogatirea si activizarea vocabularului.


MATERIALUL DIDACTIC -  Planse ;

Alfabetarul;

Carti pentru recunoasterea literei nou invatate.

MATERIALUL BIBLIOGRAFIC - Marcela Penes si Vasile Molan :" Indrumator pentru folosirea abecedarului "Editura

Aramis , Bucuresti,1995.

OBIECTIVE

OPERATIONALE COGNITIVE

CONTINUTUL

INVATARII

STRATEGIA

DIDACTICA

EVALUAREA PERFORMANTEI

La sfarsitul activitatii didactice

elevii vor fi capabili :

01: sa recunoasca litera "F" mare de tipar , daca li se va cere s-o

recunoasca intr-un text ,fara a face confuzii cu alte litere ;

02:sa citeasca corect si constient cuvinte si propozitii care contin litera nou invatata;

03:sa citeasca expresiv un text

respectind semnele de punctuatie.

04: sa se exprime corect daca li se va cere sa formuleze raspuns la intrebarile ce li se vor adresa:

necesar realizarii

obiectivelor operationale propuse

C1: Se va recunoaste litera "F" pe alfabetar , pe abecedar pe un text necunoscut:

C2:lectia "F"- "Curatenia " Abecedar -pagina 86

C3:textul "Curatenia " pg.86

S1: Recunoastreti litera

"F" pe alfabetar  pe textul manual, pe

un alt text!

-observatia, conversatia exercitiul;

S2:Cititi coloanele de cuvinte ,apoi textul "Curatenia -pg.86

-exercitiul ,explicatia conversatia.

Se va realiza pe parcursul intregii lectii .

DESFASURAREA LECTIEI

EVENIMENTUL

DIDACTIC

ACTIVITATEA DE INVATARE

I.CAPTAREA

ATENTIEI

II.ENUNTUL

OBIECTIVELOR III.REACTUALIZAREA

CUNOSTINTELOR

ANTERIOARE

IV-V PREZENTAREA

SI DIRIJAREA

NOII INVATARI

VI. OBTINERA PERFORMANTEI

VII.ASIGURAREA FEED-BACK-ului

VIII.EVALUAREA PEFORMANTEI

IX-X RETENTIA SI

TRANSFERUL

-Se prezinta elevilor mai multe planse ilustrand diferiti copii care se spala pe maini , pe dinti , pe corp.

-Astazi vom desfasura o lectie in urma careia vom invata o litera noua , vom reusi sa citim cuvinte si propozitii

ce contin aceasta litera,vom invata ca pentru a fi sanatosi trebuie sa fim curati.

-Ce lectie am avut de pregatit pentru astazi ?

-Se vor deschide manualele si se va reactualiza poezia "O furnica".

- Se citeste poezia de doua ori, apoi , va fi recitata de cativa elevi .

- Se vor citi coloanele de cuvinte din finalul lectiei ; se va pune accent pe rostirea corecta a sunetelor "f" si ,v"  

pentru a se inlatura confuzia dintre aceste doua sunete .

- Cum este realizata aceasta poezie ?

- Cum este furnicuta ?

- Stiti si alte poezii despre furnica ?

- Ce observati in prima plansa ?(Doi copii)

- Sa dam un nume celor doi copii .

- Ce fac ei?( Se spala pe maini)

Se intuiesc celelalte doua planse .

-Sa revenim la prima imagine . Ce fac cei doi copii ?( Fanel si Florina se spala .)

- Ce este aceasta ? (O propozitie)

- Din ce este alcatuita propozitia ? (din 5 cuvinte )

- Care este primul cuvant ? al treilea ? Ultimul ?

- Din ce sunt alcatuite cuvintele? (din silabe )

- Din cate cuvinte este alcatuit cuvantul Fanel?( Fa-nel - 2 silabe )

- Care este prima silaba ?(Fa)

- Din ce este alcatuita ? ( dn sunetele "f" si "a")

- Cum recunoastem sunetele ? (le auzim si le rostim )

- Ce este litera ? (semnul sunetului)

- Cum recunoastem literele ? ( le vedem , le citim si le scriem )

- Deci care este prima silaba a cuvantului "Fanel "?(Fa-)Dar a doua ? ( -nel)

- Sa spuna cineva cuvantul , apoi intreaga propozitie .

- Daca ar fi scris am putea citi cuvantul "Fanel"? ( nu )

- De ce ? ( Fiind un nume de persoana se scrie cu litera initiala mare , litera pe care noi nu am invatat-o ).

- Astazi vom invata litera "F" mare de tipar .

- Intuirea literei - din ce este alcatuita ?

- cu cine seamana ?

- Recunoasterea literei in alfabetare ,in carti.

- Dati exemlople de litere care se scriu cu litera "F". (Florin , Fanel ,Florica ¸Franta , Fetesti)

- Se analizeaza aceste cuvinte , apoi se scriu cu literele dn alfabetar cuvintele: Florin , Franta .

- Se scrie pe alfabetar si propozitia - Fanel si Florina  se spala .

-Ce semn punem la sfarsitul acestei propozitii ? (punct ) De ce ? ( s-a incheiat comunicarea ) .

-Se deschid abecedarele - pg.86

- Copii citesc independent lectia ; subliniiaza litera " F" acolo unde o intilesc.

- Se citesc coloanele de cuvinte , apoi textul "Curatenia".

- Citire pe sarite , selectiva , pe roluri .

- Explicarea semnelor de punctuatie .

- Un elev citeste lectia in intregime .

- Citirea model a invatatoarei .

- Cititi cuvintele de pe tabla : harnica Fetita , este . Sa asezam intr-o ordine potrivita aceste cuvinte astfel

incat sa alcatuim o propozitie . ( Fetita este harnica .)

-Asa cum v-am spus la inceputul lectiei ,astazi am invatat o litera noua.Care este aceasta?( "F" mare de tipar)

- Ce am invatat citind textul " Curatenia "? (curatenia este mama sanatatii )

- Respectand si voi sfatiul pe care mama l-a dat celor doi copii a sai , veti fi mai frumosi si sanatosi .

- S-a efectuat pe parcursul intregii lectii.

-Elevii au ca sarcina sa citeasca acasa lectia de cel putin cinci ori .