|
PROIECT DIDACTIC
Scoala cu clasele I-VIII "Anton Dumitriu" Braila
Clasa: a VIII-a
Data: 19 ianuarie
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Genul Epic. Nuvela
Subiectul lectiei Popa Tanda de Ioan Slavici - caracterizarea personajului principal
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Competente specifice
1.5 -aplicarea principiilor ascultarii active in manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1 -construirea unui discurs oral pe o tema data;
3.1 -dovedirea intelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinte date;
3.3 - identificarea valorilor etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele;
4.1- redactarea diverselor texte, adaptandu-le la situatia de comunicare concreta.
Obiective operationale:
A. Cognitive: La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
- sa clasifice personajul operei dupa locul si importanta lui in nuvela;
- sa descopere trasaturile fizice si morale ale personajului analizat;
- sa identifice relatiile personajului principal cu celelalte personaje ale textului;
- sa identifice modalitatile si procedeele de caracterizare a personajului principal;
- sa evidentieze atitudinea scriitorului fata de personaj;
- sa concluzioneze asupra complexitatii personajului.
B.Afective:
- sa participe cu interes la actul comunicarii;
- sa dovedeasca receptivitate afectiv-intelectuala fata de substanta morala a textului.
Strategia didactica
Metode si procedee conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul/fisele de lectura, lectura explicativa, lectura selectiva, invatarea prin descoperire, dezbaterea, problematizarea, horoscopul;
Forme de organizare: frontala, individuala, activitate pe grupe .
Resurse: - timpul-50 de minute;
-capacitatile de receptare ale elevilor;
-cunostintele insusite anterior de ei.
Mijloace de invatamant: manualul, fise de lectura, fise de lucru.
Bibliografie:
-Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane, Ed. Universitatii, Bucuresti, 2001;
-Crisan, Alexandru, Dobra, Sofia, Samihaian, Florentina, Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a VIII-a , Ed. Humanitas, Bucuresti, 2002;
-Pamfil, Alina, Limba si literatura romana- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Pitesti, 2003;
-Sindrilaru,
Florin, Dictionar de personaje literare din proza si dramaturgia
romaneasca, Ed. Paralela 45,
SCENARIUL DIDACTIC
I. Organizarea clasei: - 1 min.
-notarea absentilor;
-asigurarea conditiilor necesare desfasurarii activitatii;
II.Verificare temei: - 5 min.
Profesorul verifica tema cantitativ, dar mai ales calitativ, solicitand elevii sa o citeasca; se fac corecturile necesare.
III. Actualizarea cunostintelor insusite anterior: 7 min.
Se realizeaza prin intrebari adresate frontal, referitoare la continutul nuvelei Popa Tanda de Ioan Slavici:
P: Care este spatiul in care se petrece actiunea nuvelei?
E: (Spatiul este sugerat de cele doua descrieri, de la inceputul si de la sfarsitul nuvelei, prima fiind realizata dinspre ansamblu inspre detaliu, deci de la exterior catre interior, cu ajutorul enumeratiilor; acest spatiu apartine mediului rural, infatisand un decor specific al satului de munte.)
P: Care este timpul nuvelei?
E. Daca spatiul actiunii este foarte bine precizat, timpul este doar vag sugerat. Este perioada patrunderii in lumea satului romanesc a relatiilor noi, capitaliste. Este vorba despre a doua jumatate a secolului al XIX-lea, iar durata actiunii se intinde pe o perioada indelungata de timp.)
P: Comparati fragmentul care incepe cu secventa: "Pe Valea Seaca." si se termina cu ".fiind biserica, cel putin in Saraceni un loc de prisos" (pag.103), cu primele doua alineate din capitolul al III-lea. Aratati care sunt diferentele dintre cele doua descrieri.
E: (In primul rand, descrierile se fac in momente diferite. Initial, satul este infatisat ca un loc pustiu, fara garduri, cu case darapanate, neingrijite, iar biserica este o cladire ciudata, mai mult o ingramadire de lemne putrezite de vreme, mai-mai sa se darame.. In final, satul apare cu gradinile intesate de pomi, case ingrijite, cu biserica si scoala, aceasta noua perspectiva fiind rezultatul muncii neobositului parinte Trandafir.
P: Cum explicati ca autorul a plasat cele doua secvente descriptive simetric, la inceputul si la sfarsitul nuvelei?
E: (Evenimentele se desfasoara cronologic, urmarind etapele naratiunii si autorul puncteaza evolutia prin schimbarea mentalitatii oamenilor. )
P: La ce persoana a verbului sunt povestite intamplarile?
E: (Povestirea se face la persoana a III-a, prin intermediul naratiunii - modul de expunere predominant; nararea evenimentelor se face, in general, in mod obiectiv, fiind marcata de simpatia sau antipatia naratorului.)
IV.Captarea atentiei - 5 min.
Se realizeaza cu ajutorul proverbului Omul sfinteste locul.
Profesorul cere elevilor sa identifice personajul caruia i se potriveste proverbul si sa argumenteze alegerea.
V. Anuntarea temei si a competentelor vizate - 1 min.
Profesorul atrage atentia elevilor ca vor discuta despre personajele operei "Popa Tanda" de Ioan Slavici si ca vor face caracterizarea personajului principal, urmarind urmatoarele aspecte:
1. Locul ocupat de personaj in actiunea operei.
2. Apartenenta la clasa si situatia sociala a personajului.
3. Trasaturile fizice si morale ale personajului.
4. Relatiile cu celelalte personaje.
5. Mijloace folosite de scriitor pentru crearea personajului.
6. Atitudinea scriitorului fata de personaj.
7. Concluzii.
Profesorul noteaza la tabla titlul lectiei si planul de lucru.
VI. Dirijarea invatarii si dobindirea cunostintelor noi: - 25 min.
Cu ajutorul elevilor si in functie de planul de caracterizare pe care il are fiecare elev, se vor stabili urmatoarele caracteristici pentru punctele 1 si 2 din planul de lucru:
-Parintele Trandafir este personajul principal al nuvelei;
-infatisat in evolutia sa ( fiind prezentat in toate momentele actiunii )
-isi are punctul de plecare in anume realitati ale satului ardelenesc din a doua jumatate a secolului al XIX-lea, in care preotii au fost nu numai mentori spirituali, ci si oameni de actiune.
In continuare activitatea se va desfasura pe grupe (clasa va fi impartita in 5 grupe), fiecare grupa va lucra pe un moment al subiectului. Profesorul cere elevilor sa citeasca fragmentele in care apare portretul fizic si moral al parintelui Trandafir; se vor nota apoi trasaturile personajului, asa cum reies din fragmentele selectate in fisele de lectura(conform anexei 2), se stabilesc modalitatile si procedeele de caracterizare utilizate in constructia personajului.
Profesorul monitorizeaza permanent activitatea elevilor, ii indruma pentru a se asigura ca s-au transmis corect informatiile.
Solicita cate unui elev pentru a scrie la tabla planul rezultat din activitatea lor, folosindu-se metoda ciorchinelui (anexa 1). Completeaza, indruma si corecteaza, la nevoie, raspunsurile elevilor.
Elevii isi vor completa raspunsurile de la toate grupele.
Li se va atrage atentia elevilor ca insusirile personajului sunt prezentate atat direct, cat si indirect prin fapte, prin comportament, prin modul de-a vorbi, prin relatia cu alte personaje, prin nume. Prin toate aceste procedee, Ioan Slavici a realizat un personaj complex, caci, bun cunoscator al sufletului omenesc, nu face din parintele Trandafir un personaj schematic, ci unul care gandeste practic.
VII. Asigurarea feedbackului
Se realizeaza prin aprecieri verbale pe tot parcursul lectiei, vizand participarea elevilor, calitatea exemplelor si a argumentatiei, calitatea si corectitudinea exprimarii.
VIII. Obtinerea performantei- 5 min.
Elevii vor primi fise (Anexa 3) cu trasaturile fiecarui semn zodiacal, iar dupa ce le vor citi vor incadra personajul parintele Trandafir in sfera unui semn zodiacal. Vor prezenta oral optiunile si argumentele ce le justifica alegerea.
IX. Asigurarea retentiei si a transferului - 1 min.
Se comunica tema pentru acasa
Alcatuiti o compunere de 25-30 de randuri in care sa caracterizati personajul Parintele Trandafir, folosind informatiile obtinute in clasa.
Anexa 2
Grupa I Popa Tanda
de Ioan Slavici
(caracterizarea personajului principal)
Citatul
Trasaturi
fizice si morale
Modalitati /
procedee de caracterizare
Expozitiune
- "Iara copii n-avea dascalul Pintilie decat doi: o fata si pe Trandafir, parintele Trandafir, popa din Saraceni;
- "a ajuns popa in satul tatane-sau, in Butucani", apoi "fu trimis de la Butucani la Saraceni";
- "om bun; a invatat multa carte si canta mai frumos decat tatal sau";
- "vorbeste drept, si cumpanit, ca si cand ar citi din carte"
harnic si grijitor om este parintele Trandafir. Aduna din multe si face din nimica ceva. Strange, drege si culege, ca sa aiba pentru sine si pentru altii."
- unul din cei doi fii ai dascalului Pintilie din Butucani:
- preot in Butucani, apoi in Saraceni:
- om bun, instruit, priceput in cantarile bisericesti:
intelept, drept
- harnic, grijuliu, strangator
Citatul
Trasaturi
fizice si morale
Modalitati /
procedee de caracterizare
Intriga
"Minunat om ar fi parintele Trandafir daca nu l-ar strica un lucru. Este cam greu la vorba, cam aspru la judecata: prea de-a dreptul, prea verde-fatis. El nu mai suceste vorba, ci spune drept in fata, daca i s-a pus ceva pe inima."
- "n-avea insa decat o nevasta si doi copii" (in final patru copii);
Desfasurarea actiunii
sa faca din poporenii sai oameni harnici"
"cata vreme vor fi saracenii lenesi, ei vor ramanea saraci si eu flamand"
-"-Asteptati! grai el. Daca nu veniti voi la mine, ma duc eu la voi!"
- "Unde afla un om incepea a-l face de ras si a-si bate joc de el/ "Mai!dar istet om mai esti tu! - - si prin varful casei ai ferestre
- sincer, corect, aspru uneori:
- casatorit: isi intemeiaza o familie:
- lucid, analizeaza situatia satului in care a ajuns si isi da seama ce are de facut:
- hotarat - stapan pe sine, are o vointa de neinfrant:
- perseverent, nu renunta, isi diversifica strategiile - insista, devenind neiertator cu cei din jur:
Grupa aII-a Popa Tanda
de Ioan Slavici
(caracterizarea personajului principal)
Grupa aIII-a Popa Tanda
de Ioan Slavici
(caracterizarea personajului principal)
Citatul
Trasaturi
fizice si morale
Modalitati /
procedee de caracterizare
Desfasurarea actiunii
-"Asa popa n-a mai fost in Saraceni!" grai Marcu Florii Cucului
-"Parintele Trandafir e insa ca si capra in gradina cu curechi"
-"A ajuns ca ciuma"
-"i-au pus numele Popa Tanda"
- "Puternice Doamne! Ajuta-ma!"
Grupa aIV-a Popa Tanda
de Ioan Slavici
(caracterizarea personajului principal)
Citatul
Trasaturi
fizice si morale
Modalitati /
procedee de caracterizare
Desfasurarea actiunii
-"Nu merge!grai parintele Trandafir. Asa nu merge!"
-"Acum parintele sedea mai bucuros afara decat in casa"
-"Popa e omul dracului!"
-"popa se bucura cand vedea ca se bucura preuteasa."
-"In vremea asta, parintele Trandafir a imbatranit cu zece ani"
Punctul culminant
-"Acela e satul nostru, Saracenii."
-"Casa popii este tocmai langa biserica: nici asta nu se vece decat cinci ferestri si un acoperamant rosu cu doaua hornuri."
Grupa aV-a Popa Tanda
de Ioan Slavici
(caracterizarea personajului principal)
Citatul
Trasaturi
fizice si morale
Modalitati /
procedee de caracterizare
Deznodamantul
-"Toate s-au schimbat; numai parintele Trandafir a ramas: verde, vesel si harnic."
-"parul carunt si barba carunta
"Mos-tatuca rade din toata inima"
-"ii place gluma."
-"Tine-l, Doamne, la multi ani, ca este omul lui Dumnezeu!"
|
Anexa 3