Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

DIDACTIC Clasa: a IX-a, Limba si literatura romana

PROIECT DIDACTIC


Data:

Clasa: a IX-a

Unitatea de invatamant: Grup Scolar ":Spiru Haret" Baia Mare

Disciplina: Limba si literatura romana

Profesor:

Unitatea de invatare: Textul argumentativ

Tipul lectiei: De dobandire de noi cunostinte

Locul de desfasurare: Sala de clasa

Competente generale:

1.       Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si in producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare



2.       Folosirea instrumentelor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare si nonliterare

3.       Argumentarea in scris sau oral  a unor opinii in diverse situatii de comunicare

Competente specifice:

1.1 Identificarea particularitatilor stilistice ale limbii in receptarea diferitelor tipuri de texte

1.2. Receptarea adecvata a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise

1.3. Redactarea unor compozitii despre textele studiate si alcatuirea unor texte functionale sau a unor proiecte

1.4. Identificarea structurilor argumentative in vederea sesizarii logicii si a coerentei mesajului

1.5. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecatii proprii


Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1: sa defineasca textul argumentativ

O2: sa cunoasca structura unui discurs argumentativ

O3: sa recunoasca si sa foloseasca conectorii unui text argumentativ

O4: sa construiasca structuri argumentative pe teme date

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire, exercitiul, lucrul pe grupe

Materiale didactice: manualul, fise cu structura textului argumentativ si conectorii, prezentare powerpoint

Bibliografie:

1.       I. Dersidan, Metodica predarii limbii si literaturii romane

2.       V. Goia, I. Dragatoiu, Metodica predarii limbii si literaturii romane

3.       C. Parfene, Compozitiile in scoala

4.       Andra Serbanescu, Cum se scrie un text

5.       Manualul de limba si literatura romana, autor Adrian Savoiu, Ed All 2000, cls a IX-a


Evenimente instructionale

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Du

rata

Evaluare

1 Captarea atentiei

Noteza absentele si solicita elevilor sa se pregateasca pentru ora

Isi pregatesc manualul, caietele, devin atenti

conversatia frontala

3'


2. Verificarea temei

Solicita cativa elevi sa citeasca tema, corectand eventualele greseli

Corecteaza tema

conversatia

7'


3.Reactualiza rea cunostintelor acumulate anterior



conversatia,

brainstor

mingul

5'


4. Comunicarea subiectului si a obiectivelor noii invatari

Prezinta elevilor obiectivele propuse,

intr-o forma adecvata.

Se deschide prezentarea powerpoint, afisand tipul lectiei

Sunt atenti si isi noteza titlul lectiei in caiete.

explicatia/ frontal

5'


5.Dirijarea invatarii si obtinerea performantei

Intreaba elevii ce inteleg prin argumentatie si prin textul argumentativ



Prin ce mijloace se poate realiza convingerea partenerului?

Se cere elevilor sa incerce sa defineasca textul argumentativ



Se arata definitia in PPT

Se impart elevilor fise cu structura textului argumentativ  si conectorii folositi in argumentare, se foloseste si prezentarea PPT, cu un model de text argumentativ

Argumentatia este un mijloc prin care sustii un punct de vedere; textul care contine argumentatia

Prin exemple, citate etc.


Prin acest tip de text autorul apara o teza cu utilizarea unor argumente

Isi noteaza in caiete



invatarea prin descoperire



brainstor

mingul



15'


6. Asigurarea feedbackului

Se impart elevii pe grupe. Elevii  primesc ca sarcina de lucru realizarea unui text argumentativ pe o tema data: Scrie un text argumentativ, de 15-20 de randuri , despre fericire, pornind de la urmatoarea afirmatie :  "Nu sa fii bogat te face fericit, ci sa devii bogat." (Stendhal)

Atentie!

Respecta structura unui discurs argumentativ!

Utilizeaza mijloacele lingvistice adecvate acestuia!


Elevii lucreaza, dupa care grupele isi prezinta textele argumentative

exercitiul

invatarea prin descoperire/ pe grupe

10'

Evaluare formativa

7. Asigurarea retentiei si a transferului

Se noteaza elevii care au fost activi la ora

Tema de casa:pag. 29

Isi noteza tema



Evaluare formativa




TEXTUL ARGUMENTATIV

Structura:

1. TEZA, IPOTEZA,  ideea aparata de autor si care urmeaza sa fie demonstrata

2. ARGUMENTAREA PROPRIU-ZISA, enuntarea mai multor argumente pro sau contra tezei enuntate si sustinerea lor cu :

exemple

citate

prezentarea unor intamplari

opinii de autoritate

comparatii care sa scoata in evidenta ideea sustinuta

citarea unor surse de referinta (filozofi, lingvisti, istorici critici literari etc.)

folosirea unor contraexemple

apelul la experienta personala

!!! Dispunerea argumentelor in scris este marcata de paragrafe

3.CONCLUZIA, rezuma demersul argumentativ, intareste ipoteza prin reluarea ei intr-un mod nuantat.

ELEMENTE CONECTOARE: (adverbe, locutiuni adverbiale, conjunctii sau locutiuni conjunctionale, structuri verbale)  ; exprima

succesiunea, continuitatea : in primul rand, in al doilea rand, etc,  pe de o parte pe de alta parte, in plus, de asemenea

contrastul: dar, insa, ci, in contrast cu, dimpotriva

ierarhizarea: inainte de toate, mai presus de toate, mai important decat

comparatia: la fel cu, tot asa, ca in comparatie cu, in mod asemanator

probabilitatea: probabil, posibil, este cu putinta, s-ar putea ca

certitudinea: cu siguranta, desigur, fireste, nu este nici o indoiala ca

concesia: desi, totusi, cu toate acestea, chiar daca

concluzia: deci, asa, prin urmare, in concluzie, in consecinta, la urma urmelor

Exemplu de text argumentativ

Text argumentativ despre familie:

"Desi nu devotamentul provoaca iubirea, fiind mai degraba un efect, el este esential in mentinerea nestirbita a acesteia. In absenta devotamentului, iubirea este expusa riscului degradarii si, in cele din urma, disparitiei."

( Liviu Antonesei. 'Despre dragoste')

Afirmatia lui Liviu Antonesei este plina de intelepciune. Consider ca dragostea nu apare din dorinta de a fi devotat unei anumite persoane, dar fara acest devotament relatia de iubire nu poate rezista in timp.

Un prim argument in sustinerea acestei conceptii este ca, atunci cand iubesti, te daruiesti in totalitate persoanei dragi, fata de care dovedesti credinta si fidelitate. Increderea in partener este o alta conditie necesara in mentinerea cuplului, gelozia si suspiciunea sunt dusmani siguri care ucid iubirea.

In alta ordine de idei, devotamentul fata de persoana iubita este o dovada certa a dragostei pe care i-o porti si poate salva oricand relatia, daca tactul, rabdarea si intelegerea se manifesta cu pricepere. Un exemplu graitor este cuplul Persida-Natl, (personaje ale romanului Mara de I. Slavici) a carui relatie s-a degradat din cauza comportamentului deplasat al barbatului si care este salvat prin dragostea plina de ingaduinta si intelepciune cu care femeia l-a inconjurat, chiar daca i-a fost teribil de greu.

In concluzie, devotamentul este esential in mentinerea nestirbita a sentimentului de iubire, altfel, ea se degradeaza si, in cele din urma, se stinge.