|
Proiect didactic
Scoala cu clasele I-VIII Izvoarele
Clasa: a IV-a
Data: 5. 03.
Invatator:
Aria
curriculara:
Disciplina: Educatie civica
Unitatea de invatare: Drepturile copilului
Subiectul: Incalcarea drepturilor copilului
Tipul lectiei: consolidare
Scopul lectiei: Aprofundarea si consolidarea cunostintelor elevilor privind drepturile copilului.
Obiective:
O1. sa cunoasca drepturile copilului;
O2. sa utilizeze notiunile: drept, dreptate;
O3. sa recunoasca faptele incorete;
O4. sa analizeze cazurile prezentate;
O5. sa argumenteze acordul sau dezacordul in anumite situatii;
O6. sa adopte masuri juste de rezolvare a situatiilor prezentate;
O7. sa povestesca alte intamplari asemanatoare;
O8. sa motiveze raspunsurile date;
O9.
Metode: conversatia euristica, explicatie, jocul didactic,observatia, munca in echipa, studiu de caz, jocul de rol, problematizarea.
Mijloce: fise, situatii, planse.
Forme de organizare: dialog frontal si individual cu elevii.
Bibliografie:
Consiliul National pentru Curriculum, Programa scolara pentru educatie civica. Clasa a IV-a, Bucuresti, 2006
Marcela Penes, Educatie civica. Manual pentru clasa a IV-a, Editura Ana, Bucuresti, 2006
Demersul didactic
Momentele Lectiei |
Timp |
Obiective |
Elemente de continut |
Metode |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
|
|
Voi organiza colectivul de elevi. Pentru aceasta activitate elevii sunt asezati in 4 grupuri. Voi crea atmosfera necesara desfasurarii lectiei. |
|
|
2.Evaluarea predictiva |
|
|
Joc (Anexa 1) *Ce alte drepturi ale copilului mai cunoasteti? Este afisata si plansa cu drepturile copilului . *Fiecare grupa are cate o fisa pe care se afla scrisa o compunere din care lipsesc niste cuvinte. Se va citi corect iar apoi se va discuta pe marginea textului. (Anexa 2) |
Explicatia Exercitiul
Conversatia
Observatia |
Se verifica drepturile de care bucura copiii
Completeza textul |
3.Anuntarea temei |
|
|
"Cine credeti ca va poate apara drepturile pe care le aveti''? Astazi, vom discuta despre"Incalcarea drepturilor copilului". Voi scrie titlul la tabla. |
Conversatia |
|
4. Dirijarea invatarii |
|
|
Se vor prezenta in PowerPoint fiecare situatie. Fiecare grupa va avea pe fisa cate o situatie de incalcare a drepturilor copilului. Se va discuta de grupurile de elevi respective, dar si de ceilalti elevi. Se dramatizeaza una dintre situatiile prezentate. Se va scrie la tabla si in caiete ideea fiecarei situatii.(Anexa 3) |
Studiu de caz Problematizarea
Joc de rol |
Modul in care elevii recunosc drepturile care sunt incalcate
Modul de interpretare |
5. Obtinerea performantei |
|
|
Joc: Balonul cu aer cald Prezentare PowerPoint Vom pleca intr-o calatorie imaginara si vom lua cu noi drepturile copilului, sub forma de bagaje. La un moment dat, balonul se defecteaza si mai trebuie sa-l "usuram". Vom renunta la drepturi, pe rand, pana cand copiii refuza sa mai renunte si la alte drepturi. Si, pentru ca probabil ultimul drept care va ramane va fi dreptul la viata, le voi multumi si ii voi incuraja sa militeze toata viata pentru viata si pentru pace, la fel ca John Lennon. |
Jocul didactic |
Usurinta sau greutatea cu care elevii sunt dispusi sa renunte la drepturi |
6.Asigurarea feed-backului |
|
|
Fiecare copil va scrie pe mana decupata: in palma numele, pe primele patru degete drepturile de care se bucura, iar pe degetul mic un drept care i-a fost incalcat si o va lipi in copacul cu drepturi. Copiii aflati in cerc analizeaza lucrarea colegilor |
Jocul didactic Turul galeriei |
Aprecierea drepturilor de care se bucura si recunoasterea unui drept care ii lipseste |
7.Asigurarea transferului |
|
|
Voi aprecia,voi face observatii, voi nota elevi si ii voi incuraja. Tema: de citit povestea "Cenusareasa". Ce drepturi ale fetei s-au incalcat? |
|
Aprecieri generale si particulare |
ANEXA 1
Dreptul la viata.
Dreptul la vot.
Dreptul la sanatate.
Dreptul de a avea o religie.
Dreptul de a munci.
Dreptul de a avea o familie.
Dreptul de a nu asculta pe nimeni
Dreptul de a se bucura de o viata decenta.
Dreptul de a fi considerat vinovat pana la dovedirea nevinovatiei.
Dreptul de a fi supus la pedepse.
Dreptul la educatie.
Dreptul la ingrijire.
ANEXA 2.
Se spune ca, intr-o buna zi,ingerasul insarcinat cu drepturile copiilor pe pamant,a facut o CONVENTIE cu Dumnezeu sa-l lase si pe el sa fie copil maacar pentru o zi.Tare mult i-ar fi placut!
A semnat o DECLARATIE in fata lui Dumnezeu ca se va intoarce.
De cum a ajuns pe Pamant,s-a grabit spre un parc din care se auzea mare larma.
Copiii unei scoli apropiate organizeaza o expozitie cu desene reprezentand diferite ABUZURI.
Un baietel DECENT statea ,mai departe de grupul de copii. Ingerasul s-a apropiat si a inceput sa-l chestioneze. A aflat ca era ADOPTAT . Parintii naturali il EXPLOATASERA ,punandu-l sa cerseasca.
Nu fusese la scoala pana la 8 ani,iar acum recupera din greu. Ingerasul l-a incurajat spunandu-i ca totul o sa fie bine.
Puneti in locul punctelor cuvintele urmatoare : abuzuri,decent,exploatasera,declaratii,conventie.
Ce drepturi n-au fost respectate pentru acest copil?
Anexa 3
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4