Documente noi - cercetari, esee, comentariu, compunere, document
Documente categorii

de lectie sociologie - prejudecati si discriminare

PROIECT DE LECTIE


Data : 15 noiembrie

Disciplina : SOCIOLOGIE

Unitatea de invatare : Probleme sociale

Tema : Prejudecati si discriminare

Tipul lectiei : mixta

Obiectiv general : adoptarea de catre elevi a unui comportament prosocial prin cultivarea concordantei intre fapte si vorbe , scopuri si mijloace si prin asumarea responsabilitatii faptelor personale .

Competente specifice : 4.2. analizarea unor comportamente prin raportare la valori dezirabile



4.3 analizarea unor comportamente antisociale

5.1 determinarea unor tendinte de evolutie a unor probleme sociale din comunitate

( discriminarea, infractionalitatea, conflictele sociale)

Obiective operationale :

La sfarsitul activitatii , toti elevii , sa fie capabili sa :

1.     defineasca problemele sociale

2.     sa exemplifice diferite tipuri de probleme sociale

3.     sa defineasca stereotipul, prejudecata si discriminare

4.     sa enumere principalele tipuri de prejudecati

5.     sa identifice care sunt cauzele problemelor sociale ; obiectivul este atins daca elevii sunt in masura sa specifice aceste elemente si sa sustina cu argumente cauzele si mecanismele aparitiei problemelor sociale.

6.     La sfarsitul activitatii , toti elevii vor fi in masura sa identifice de ce este necesar ca ei sa studieze si sa analizeze comportamentele antisociale ; obiectivul este atins daca elevii descopera necesitatea adoptarii unui comportament prosocial ( conformist ) .

7.     Utilizarea corecta a conceptelor si a informatiei factuale , capacitatea de a opera cu acestea .

Metode utilizate : expunerea , abordarea euristica , problematizarea , studiul de caz

Mijloace didactice : calculator,video proiector , fise didactice

Tipuri de evaluare : frontala, individuala .

Bibliografie: manual, Ed. Humanitas educational,Buc. 2007

: dictionar de economie, Ed. Economica, Buc. 2001

: didactic.ro / internet


Momentele lectiei

Continutul esential

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor


Metode


Evaluare

Moment organizatoric

2 min .


- notarea absentelor

- observatii

- distribuirea fiselor didactice

- se pregatesc de lectie


conversatia



Sensibiliza-

rea pentru activitate

1 min.


- comunic elevilor informatii privind subiectul lectiei

- starnesc curiozitatea trezesc interesul si dorinta de a aborda aceasta problematica

- noteaza titlul lectiei in caiet

- noteaza obiectivele operationale



Strategie discursiva de tip arg. persuasiva







Verificarea cunostintelor

10 min.

1. Organizarea sociala - def.

2. Diviziunea muncii -  def.

3. Organizatii sociale

- definire

- caracteristici

- clasificare

- tipuri

4. Birocratia

- acceptii ale termenului

- definitie

- trasaturi

- patologiile organizatiilor birocratice

ONG-urile

5. Integrarea socio-profesionala

- definitie

- etape

Solicita elevilor sa rezolve exercitiile de pe fisa didactica

Definesc conceptele,

Enumera , compara,




Dialogul,

Analiza,

Argumentarea

exercitiul




Frontala


Individuala


Pe baza de fise didactice



Reactualiza-rea unor

notiuni - ancora

4 min.




- Discriminare

- Tipuri de discriminare

- solicita elevilor comenta -rii asupra situatiilor sur-prinse in prezentarea PowerPoint/ diapozitivele I-IV

- identifica situatiile prezentate

- incearca definirea situatiilor problema


Conversatia euristica

Explicatia

Problemati-zarea


Observatia sistematica





Predarea noilor cunostinte

30 min .













Fixarea cunostintelor

3 min.



PROBELE SOCIALE


1. Ce este o problema sociala, exemplificare


2.Stereotip-prejudecata-discriminare


- indicarea relatiei dintre termeni

- definirea termenilor


3. Tipuri de prejudecati


4. Tipuri de discriminare


5. Cauzele prejudecatilor

si discriminarilor pe criterii etnice









- anunta titlul lectiei noi


- noteaza pe tabla schema

lectiei


- definesc termenii


- exemplific diferite probleme sociale


- precizez relatia de cauzalitate dintre stereotip-prejudecata-discriminare






- Solicita elevii sa precizeze obiectivele lectiei studiate






- noteaza in caiet

definitiile

- asculta explicatiile

- vin cu exemple

personale













- enumera obiectivele lectiei





Conversatia euristica


Explicatia


Problemati-zarea


Dialogul












Conversatia



Observatia sistematica


Notarea elevilor


Aprecieri verbale asupra contributii

lor la desfasurarea orei

CONTINUTURI:

1. Problema sociala - ce este o problema sociala?


- situatie aparuta in dinamica unui sistem social, care afecteaza negativ functionarea sa

si necesita interventia pentru corectarea (modificarea), eliminarea sa.

- cele mai cunoscute probleme sociale sunt:

1       saracie, criminalitate, revolte muncitoresti, morbiditatea infantila, criminalitatea, delincventa juvenila, tulburarile psihice de masa, drogurile, sinuciderile, prostitutia, cresterea demografica excesiva, tensiuni interetnice, dezorganizarea familiei, conflicte de munca, etc.

2       la acestea, in ultimele decenii s-au adaugat: poluarea, SIDA, marile migratii internationale, inegalitatea economica si sociala intre marile regiuni ale globului, alimentatia, energia si formele noi de violenta (civila, organizata, terorismul).


Exista mai multe tipuri de cauze ale probleme sociale.

Ele deriva in principal din procesele de dezorganizare sociala, criza, schimbare sau dezvoltare;


- O serie importanta de probleme sociale au drept cauze stereotipurile, prejudecatile si discriminarea. Rolul sociologului este acela de a oferi

date, explicatii pentru problemele sociale, in vederea luarii deciziilor optime pentru solutionarea acestora.


2. Relatia stereotip prejudecata  discriminare


2.1.Intre cei trei termeni exista o relatie de cauzalitate : discriminarile au la baza prejudecati, iar prejudecatile au labaza stereotipuri

2.2.STEREOTIPURILE = Sunt opinii preconcepute despre caracteristicile si comportamentele unor categorii de persoane sau grupuri.

Pot fi pozitive sau negative.

PREJUDECATA Reprezinta atitudinea ce tradeaza sentimente de profunda antipatie si dispret fata de memrii unui alt grup sau

ai unei categorii de persoane. Se bazeaza pe zvonuri si nu pe cunoasterea directa a persoanelor fata de care

exista stereotipuri; sunt foarte greu de schimbat,fiind transmise prin intermediul grupurilor primare:

(familia,grupul de prieteni) si al comunitatii mai largi din care facem parte ( grupul etnic, religios, cartierul,

regiunea istorica,etc.)

prejudiciu, prejudet (DEX)

DISCRIMINARE = Rprezinta comportamentul negativ fata de membrii unui alt grup, generat si ghidat de prejudecatile despre

persoanele respective, si implica un tratament incorect aplicat acelor persoane fata de care avem prejudecati

obs. exista si situatii in care discriminarea nu are la baza prejudecata; sunt persoane care la presiunea altor

indivizi/ grupului se comporta discriminatoriu, fara a avea vreo parere proasta fata de persoana respectiva .

3.Forme ale prejudecatilor - rasismul (atitudine de inegalitate fata de rasele umane)
-
nationalismul tendinta de a aprecia exclusiv si exagerat tot ceea ce apartine propriei natiuni xenofobia teama de indivizi "straini" care apartin altor culturi sau grupuri etnice

sexismul ansamblul miscarilor de emancipare feminine pentru a desemna atitudinea si pozitia sociala dominatoare a barbatilor in

societate)
gerontofobia (ostilitatea fata de batrani)


4. Discriminarea
4.1. Termenul din punct de vedere etimologic inseamna a face deosebire iar din punct de vedere social se refera la categoria de oameni care sunt izolati si dezavantajati pe motive religioase, nationale, de rasa, convingeri politice, de gen (femei de barbati) sau alte criterii subiective.
DEFINITIE:
Discriminarea reprezinta tratamentul diferentiat aplicat unei persoane in virtutea apartenentei, reale sau presupuse, a acesteia la un anumit grup social

4.2. Cercetarile efectuate au identificat existenta mai multor tipuri de discriminare:

4.2.1.In general, este operata distinctia intre discriminarea directa (a) si cea indirecta (b)

a) Primul tip apare atunci cand tratamentul diferentiat este generat in mod intentionat,

b) in timp ce cel de-al doilea tip apare atunci cand acest tratament are la baza o decizie inechitabila luata anterior.

4.2.1. discriminarea intentionata si constienta si cea neintentionata,

4.2.3. precum si intre discriminarea practicata de indivizi si grupuri si cea practicata de institutii.


5. Cauzele prejudecatilor si discriminarilor pe criterii etnice.

Cele mai frecvente prejudecati si comportamente discriminatorii sunt intalnite cu alte grupuri etnice.

Etnia este o categorie construita social care este formata din indivizi care au aceeasi limba, obiceiuri,traditii, uneori aceeasi

religie, deci aceeasi cultura.

Discriminarile si conflictele pe criterii etnice apar mai ales cand indivizii apartinand unor grupuri etnice diferite intra in competitie pentru

resurse (bani, pamanturi, petrol)

Cauzele prejudecatilor si discriminarii pe criterii entice au fost identificate pe de o parte de psihologii sociali, pe de alta parte de sociologi:

a) psihologii sociali invoca:

1       tendinta oarecum naturala a oamenilor de a blama alte grupuri si persoane pentru problemele pe care ei insisi le au;

strategia tapului ispasitor

2       Theodor Adorno: pesonalitati de tip autoritar; ca urmare a educatiei primite devin incapabili sa-si exprime sentimentele si sa fie deschisi fata de persoane din alte grupuri, neputand sa accepte diferentele

b) sociologi : factorii socio-culturali

FISA DE LUCRU PENTRU ELEVI (1)

exercitii manual, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2007


1. Separati definitiile corecte de cele gresite , notand cu A pe cele adevarate si cu F pe cele false


a) Organizarea sociala este procesul prin care oamenii isi coordoneaza activitatile in vederea realizarii unor obiective comune.

b) Diviziunea muncii reprezinta diferentierea si separarea activitatilor sociale pe sectoare specializate, in conditiile existentei unei coordonari de

sarcini si relatii de schimb debunuri si servicii:

c) Birocratiile sunt organizatii de mari dimensiuni, avand o structura ierarhica si o buna definire a sarcinilor associate fiecarui rol, cu

o comunicare preponderant formala intre membrii sai.

d) Integrarea socio-profesionala este rezultatul procesului de socializare prin care indivizii dobandesc cunostinte si competente specifice in

vederea indeplinirii rolului organizational asumat.


2. Numiti criteriile de clasificare a organizatiilor. Alegeti unul dintre ele aratand ce tipuri de organizatii se obtin prin aplicarea lui


3. Explicati succinct care sunt cele doua disfunctionalitati importante determinate de sistemul birocratic. Dati cate un exemplu pentru

fiecare.


4. Precizati care sunt aspectele care se iau in calcul in analiza unei organizatii si explicatii-le succint.


5. Cititi textul urmator:

" Americanii de toate varstele, de toate conditiile, cu personalitati diferite se unesc necontenit. Nu au numai asociatii comerciale si industriale la care participa toti, dar mai au si alte asociatii de tot soiul: religioase, morale, intelectuale, serioase, usuratice, foarte generale, foarte particulare, uriase si foarte mici; americanii se asociaza pentru a da serbari, a infiinta seminarii, a construi hanuri, a inalta biserici, a raspandi carti, a trimite misionari la antipozi; creeaza in felul acesta spitale, inchisori, scoli. Daca e vorba, in fine, de a pune in evidenta un adevar sau de a dezvolta un sentiment placut cu sprijinul unui exemplu maret, ei se asociaza." A.C. Tocqueville

Comparati ceea ce descrie autorul pentru situatia Statelor Unite cu ceea ce cunoasteti despre acest aspect din Romania.



SOLUTII:

1. a) F/ b) A/ c) A/ d) F(definitie incompleta)


2. a) marimea : micro-organizatiile

mici

mijlocii

de mari dimensiuni


b) obiectul de activitate: CAEN


c) forma de proprietate/ : publice/guvernamentale

apartenenta private/ non-guvernamentale: profit

non-profit


d) scopurile si obiectivele: economice

specificereligioase

culturale

politice


e) modul de structurare : formale (cu anumite caracteristici birocratice)

informale


f) dupa mijloacele folosite pentru exercitarea autoritatii: coercitive

remunerative (bazate pe schimb)

normative (bazate pe convingeri)


3. a) birocratul virtuos Ex. un bolnav psihic, care fusese in grija unei organizatii non-guvernamentale, si care i-a atacat pe ancajatii acesteia, nu

a fost internat intr-un spital de specialitate pe motiv ca persoana respectiva nu avea documente; bolnavul, deosebit de

periculos afost lasat in libertate

b) antrenarea incapacitatii/ pericolul supraspecializarii

4. a) mediul concurential

b) definirea scopurilor

c) mecanisme de evaluare a performantelor

d) autonomia organizationalaVEZI SI PREZENTAREA PowerPoint !!tot pe site